Kategorie

Grove - enkodery i potencjometry

Wraz z rozwojem elektroniki i informatyki, mikrokontrolery i mikroprocesory zaczęto wykorzystywać w wielu urządzeniach użytku domowego, jak również profesjonalnego. Zarówno zestawy kina domowego, jak i panele sterownicze robotów przemysłowych, są wyposażone w enkodery i potencjometry obrotowe bądź suwakowe. Ich zastosowanie umożliwia prostą i intuicyjną obsługę. Ponadto, są one elementami, które pomogą Ci zbudować wiele ciekawych projektów w oparciu o Arduino czy Rapsberry Pi. Z myślą o hobbystach jak i profesjonalistach, przygotowaliśmy ofertę modułów potencjometrów i enkoderów serii Grove, które cechuje łatwe podłączanie do modułów bazowych i szeroki zakres zastosowań.

Enkodery - potencjometry w wydaniu cyfrowym

Enkodery są używane do sterowania różnymi parametrami roboczymi w takich urządzeniach, jak np. plotery, automaty spawalnicze, roboty stacjonarne, zestawy audio i inne. Enkoder obrotowy jest rodzajem czujnika dostarczającego sygnał sprzężenia zwrotnego, którego zmiana położenia odbywa się nie w sposób ciągły, tak jak ma to miejsce w zwykłych potencjometrach, ale skokowy. Zasada działania enkodera opiera się na ruchu obrotowym wału z tarczą z nacięciami. Ruch ten, jest zamieniany na sygnał elektryczny w postaci impulsów, które są zliczane przez licznik w postaci sprzętowej lub programowej i na tej podstawie są przetwarzane w celu uzyskania żądanego rezultatu na wyjściu, w postaci np. zmiany pozycji bądź prędkości obiektu sterowanego.

Potencjometry - wygodne sterowanie parametrami procesu

Potencjometry są rezystorami, w których rezystancję łatwo można ręcznie regulować w sposób ciągły. Za ich pomocą, możesz sterować np. głośnością systemu audio, a także w bardziej zaawansowanych aplikacjach wykorzystujących przetwarzanie analogowego sygnału napięcia na postać cyfrową - jasnością oświetlenia LED-owego czy prędkością obrotową silnika elektrycznego. W tym celu, podłączając pojedynczy potencjometr obrotowy do Arduino, jego dwa skrajne wyprowadzenia musisz podłączyć odpowiednio do wyprowadzenia zasilania napięciem 3,3V lub 5,0V oraz do masy zasilania (GND), zaś środkowe wyprowadzenie do jednego z wejść analogowych przetwornika analogowo-cyfrowego. Odczyt napięcia z pinu analogowego, jest w Arduino dokonywany za pomocą instrukcji analogRead() z 10-bitową rozdzielczością, dla płytki Arduino Uno.