Czujnik dymu i łatwopalnych gazów MQ-2 - półprzewodnikowy - moduł czarny

Indeks: MOD-01911 EAN: 5904422359089

Moduł z czujnikiem dymu i gazów łatwopalnych MQ-2 z wyprowadzeniami goldpin raster 2,54 mm. Zasilany jest napięciem 5 V. Posiada wyjście cyfrowe oraz analogowe, co czyni go kompatybilnym z większością modułów uruchomieniowych w tym Arduino.

Czujnik dymu i łatwopalnych gazów MQ-2 - półprzewodnikowy - moduł czarny
14,90 zł
12,11 zł netto
Zapłać później
Czas oczekiwania: 4-6 tyg.
Chwilowo niedostępny
Producent: OEM

Opis produktu: Czujnik dymu i łatwopalnych gazów MQ-2 - moduł czarny

Czujnik wykrywa stężenie palnych gazów w powietrzu, wynik można uzyskać z pomiaru napięcia na wyjściu analogowym. Układ zasilany jest napięciem 5 V. Pobór prądu to około 150 mA. Posiada wyjście cyfrowe oraz analogowe, co czyni go kompatybilnym z większością modułów uruchomieniowych w tym Raspberry Pi i Arduino.

Czujnik dymu i gazów łatwopalnych MQ-2 – parametry

Konstrukcja czujnika bazuje na dwutlenku krzemu (SnO2), którego rezystancja gwałtownie spada po wykryciu gazów bądź dymu. Obok samego czujnika MQ-2 na płytce znalazł się także prosty układ komparatora, udostępniającego dodatkowe, cyfrowe (binarne) wyjście o regulowanym progu przełączania.

Do zasilania czujnika wystarczy źródło napięcia 5 V DC o wydajności prądowej min. 150 mA (obok elektroniki konieczne jest także zasilanie wbudowanej grzałki, ustalającej punkt pracy elementu detekcyjnego). Urządzenie może pracować w temperaturach od -20 do +50oC, a zakres pomiarowy stężeń gazu dochodzi do 10000 ppm.

Czujnik dymu i łatwopalnych gazów MQ-2 - półprzewodnikowy - moduł czarny.

Wyjście cyfrowe D0

Za pomocą umieszczonego na odwrocie płytki potencjometru ustawiany jest próg, po którego przekroczeniu wyjście D0 przechodzi ze stanu wysokiego w stan niski. Wyprowadzenie D0 można połączyć bezpośrednio z mikrokontrolerem bądź zestawem uruchomieniowym w tym Arduino lub np. z modułem buzzera, który będzie sygnalizował zbyt niski bądź wysoki poziomie niepożądanych gazów w powietrzu.

Wyjście analogowe A0

Czujnik posiada także wyjście analogowe A0, które należy podłączyć do wyprowadzenia przetwornika A/C (wejścia analogowego w Arduino). Pozwoli to mierząc proporcjonalny sygnał napięciowy, dokładniej określić stężenie.

Specyfikacja czujnika dymu i gazów

  • Zasilanie: 5 V
  • Typ: półprzewodnikowy
  • Pobór prądu: 150 mA
  • Zakres pomiarowy do 10 000 ppm
  • Temperatura pracy: od -20 do 50°C
  • Wyjście analogowe oraz cyfrowe
  • Wyprowadzenia: złącza goldpin raster 2,54 mm
  • Wymiary: 35 x 22 x 25 mm
  • Posiada otwory montażowe o średnicy: 3,2 mm

 

Charakterystyki oraz inne szczegółowe informacje znajdują się w dokumentacji czujnika.

Zastosowania czujnika gazu i dymu

Łatwość połączenia z niemal dowolnym mikrokontrolerem (np. Arduino) sprawia, że czujnik dymu i łatwopalnych gazów MQ-2 - moduł czarny doskonale nadaje się do amatorskich detektorów dymu i mierników stężenia gazu. Należy pamiętać, że moduł nie posiada certyfikacji koniecznej do systemów zabezpieczeń przeciwpożarowych. W „prawdziwych” systemach alarmowych należy wykorzystywać fabryczne, certyfikowane czujniki dymu i gazów.

Czujnik MQ-2 świetnie sprawdzi się w projektach, wykrywających np. fakt zapalenia papierosa w określonym pomieszczeniu i podejmujących określone działania (np. automatycznie upominających osoby przebywające w pomieszczeniu o zakazie palenia). Jest także dobrym wyborem dla osób pragnących zapoznać się z obsługą czujników analogowych za pomocą platformy Arduino.

Szerokość opakowania 4 cm
Wysokość opakowania 6 cm
Głębokość opakowania 2.5 cm
Masa opakowania 0.008 kg

Mikołaj

11/21/22

Pytanie: Dzień dobry. Jak zamienić wartość analogową na ppm?

Opinie o produkcie

Czujnik dymu i łatwopalnych gazów MQ-2 - półprzewodnikowy - moduł czarny

5/5

Średnia Ocena

3

Opinie Klientów
Poniższe opinie zbieramy
i weryfikujemy przy pomocy
zewnętrznego partnera Trustmate
i pochodzą z procesu pozakupowego.
PPHU N. 07.03.2023 Potwierdzony zakup
Polecam
Wojciech 23.02.2023 Potwierdzony zakup
Wszystko OK
Aleksander 15.05.2024 Potwierdzony zakup

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:

Produkty z tej samej kategorii: