Czujnik czystości powietrza SGP40 - VOC - STEMMA QT / Qwiic - Adafruit 4829

Indeks: ADA-18998 EAN: 5904422366995
Czujnik gazu SGP40 znajduje zastosowanie jako przyrząd do monitorowania jakości powietrza w pomieszczeniach. Pozwala monitorować stężenie występujących w powietrzu lotnych związków organicznych (LZO). W drodze pomiaru zmierzone wartości zostają przetworzone za pomocą algorytmu i przedstawione indeksem VOC, który reprezentuje wartość jakości powietrza w skali od 0 do 500. Im niższa wartość indeksu VOC tym czystsze powietrze. Zakres pomiarowy wynosi od 0 ppm do 1000 ppm. Czujnik został wyposażony w złącza zgodne ze standardem STEMMA QT / Qwiic, za pomocą których można podłączyć z modułem mikrokontrolera, takim jak Arduino.
Czujnik czystości powietrza SGP40 - VOC - STEMMA QT / Qwiic - Adafruit 4829
105,90 zł
86,10 zł netto
Zapłać później
Producent: Adafruit
Kompatybilny z: Arduino Raspberry Pi

Opis produktu: Czujnik czystości powietrza SGP40 - VOC - STEMMA QT / Qwiic - Adafruit 4829

Czujnik czystości powietrza SGP40 znajduje zastosowanie jako przyrząd do monitorowania jakości powietrza w pomieszczeniach. Pozwala monitorować stężenie występujących w powietrzu lotnych związków organicznych (LZO). W drodze pomiaru zmierzone wartości zostają przetworzone za pomocą algorytmu i przedstawione indeksem VOC, który reprezentuje wartość jakości powietrza w skali od 0 do 500. Im niższa wartość indeksu VOC tym czystsze powietrze. Zakres pomiarowy wynosi od 0 ppm do 1000 ppm. Czujnik został wyposażony w złącza zgodne ze standardem STEMMA QT / Qwiic, za pomocą których można podłączyć z modułem mikrokontrolera, takim jak Arduino

Produkt kompatybilny z Arduino i Raspberry Pi

Na stronie producenta dostępny jest przewodnik użytkownika oraz biblioteki dla środowiska Arduino IDE i CircuitPython, które można pobrać z serwisu GitHub.

Czujnik czystości powietrza SGP40 od Adafruit.Czujnik czystości powietrza SGP40 od Adafruit.

Schemat podłączenia czujnika poprzez złącze STEMMA QT.

Schemat podłączenia czujnika poprzez złącze STEMMA QT.

Schemat podłączenia oraz opis wyprowadzeń czujnika czystości powietrza od Adafruit

Czujnik czystości powietrza SGP40 może zostać podłączony na dwa sposoby: za pomocą złącz goldpin zawartych w zestawie (wymagają lutowania) lub poprzez wbudowane złącze STEMMA QT. Przykładowe podłączenie wykonano z wykorzystaniem złącz STEMMA QT oraz płytki Metro, która jest odpowiednikiem Arduino. Należy podłączyć poszczególne piny według poniższych zależności:

 • VIN - pin zasilania od 3 V do 5 V.
 • 3,3V - pin zasilania 3,3 V.
 • GND - pin masy układu.
 • SCL - pin linii zegarowej interfejsu komunikacyjnego I2C
 • SDA - pin linii danych interfejsu komunikacyjnego I2C

Specyfikacja techniczna czujnika SGP40

 • Układ: SGP40
 • Napięcie zasilania: od 3 V do 5 V
 • Interfejs komunikacyjny: I2C
 • Adres interfejsu komunikacyjnego I2C: 0x59
 • Zakres pomiarowy:
  • VOC: od 0 ppm do 1000 ppm
  • wartość indeksu VOC: od 0 do 500
 • Złącza: STEMMA QT / Qwiic

Zawartość zestawu

 • Czujnik czystości powietrza SGP40
 • Listwa goldpin - raster 2,54 mm 
Do zestawu dołączono kompatybilne złącza goldpin - raster 2,54 mm.

Do zestawu dołączono kompatybilne złącza goldpin - raster 2,54 mm.

Czujnik SGP40 - charakterystyka

Czujnik SGP40 umożliwia wykrywanie w powietrzu stężenia lotnych substancji organicznych oraz wodoru. Czujnik ten jest zaprojektowany do monitoringu w pomieszczeniach zamkniętych i jest następcą czujnika SGP30. W odróżnieniu od poprzednika czujnik SGP40 nie podaje osobno wartości stężenia lotnych substancji organicznych i dwutlenku węgla. Zamiast tego parametrem wyjściowym jest ogólna jakość powietrza wyznaczana liczbowo przez program w zakresie od 0 do 500. Czujnik czystości powietrza SGP40 jest kompatybilny z Raspberry Pi.

Pomiary jakości powietrza

Pomiar jakości powietrza jest procesem bardzo ważnym z punktu widzenia uwarunkowań zdrowotnych i technologicznych. Oprócz pomiaru stężenia gazów pochodzenia sztucznego i naturalnego (np. dwutlenku węgla), ważne jest również wykonywanie pomiarów zapylenia powietrza. Wskutek przekroczonych norm zapylenia może bowiem dojść do nieprawidłowego funkcjonowania maszyn, pojazdów i urządzeń silnikowych. Nadmierne zapylenie zwiększa również podatność na choroby układu oddechowego. Kolejnym krytycznym czynnikiem jest fakt, że wzmożone zapylenie przyczynia się do wzrostu zagrożenia wybuchem pożaru. Z tych względów warto mieć pod kontrolą parametry jakościowe powietrza w czasie rzeczywistym. Pomiar jakości powietrza możesz precyzyjnie monitorować, korzystając z modułu Adafruit 4829, który wykorzystuje czujnik pomiarowy SGP40. W naszym sklepie znajdziesz również inne czujniki czystości powietrza.

Szerokość opakowania 11 cm
Wysokość opakowania 1 cm
Głębokość opakowania 8 cm
Masa opakowania 0.005 kg

Jako pierwszy zadaj pytanie dotyczące tego produktu!

Opinie o produkcie

Czujnik czystości powietrza SGP40 - VOC - STEMMA QT / Qwiic - Adafruit 4829

5/5

Średnia Ocena

1

Opinie Klientów
Poniższe opinie zbieramy
i weryfikujemy przy pomocy
zewnętrznego partnera Trustmate
i pochodzą z procesu pozakupowego.
Marek 03.01.2024 Potwierdzony zakup
bez uwag, dobry produkt, do tego co potrzeba

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:

Produkty z tej samej kategorii: