QWIIC - standard połączenia urządzeń z interfejsem I2C

QWIIC jest to standard podłączenia modułów opracowany przez firmę SparkFun. Pozwala on na łączenie czujników, siłowników, ekranów, przewodów, itp. wykorzystujących interfejs I2C. Wszystkie moduły wyposażone są w 4-pinowe złącza ułatwiające podłączenie i uniemożliwiające niewłaściwemu podłączeniu.

 

 

Najważniejsze korzyści wynikające ze stosowania standardu QWIIC to:

  • Brak konieczności lutowania między modułami obsługującymi QWIIC - nie ma potrzeby wykorzystywania 4 osobnych przewodów. Wystarczy wykorzystać jeden kabel QWIIC
  • Spolaryzowane złącza zapobiegają błędnemu podłączeniu - 4-pinowe złącze zapobiega odwrotnemu podłączeniu. Nie ma teraz problemu w zastanawianiu się gdzie podłączyć SDA i SCL, nie pomyli się również przewodów GND i VCC. 
  • Możliwość podłączenia w łańcuchy w celu szybkiego rozszerzenia magistrali - większość modułów QWIIC posiada drugie złącze pozwalające na podłączenie kolejnych płytek.

 

Złącze QWIIC posiada raster 1 mm w celu zaoszczędzenia miejsca na płytce prototypowej. Standard można wykorzystać do dowolnego urządzenia z interfejsem I2C. Należy w tym celu wykorzystać odpowiednią przejściówkę, np. JST - QWIIC.

Standard QWIIC

 

W naszej ofercie znajdziesz wiele produktów wspierających standard QWIIC, np: 

zapraszamy do współpracy!