ASUS Tinker Board - Komputer jednopłytkowy kompatybilny z Raspberry Pi
Komputer jednopłytkowy ASUS Tinker Board zaprojektowany został jako bezpośredni konkurent komputerów z serii Raspberry Pi. Rozkład wszystkich wyprowadzeń, w tym niestandardowych złącz LVDS do podłączenia ekranu oraz złącza kamery, jest identyczny jak w przypadku popularnej ‘Maliny’. Dodatkowo, znajdujące się w obu komputerach jednopłytkowych 40-pinowe złącze GPIO posiada taką samą lokalizację i taki sam rozkład poszczególnych sygnałów. Dzięki temu takie elementy mechaniczne, moduły rozszerzeń, płytki HAT etc, stworzone dla Raspberry Pi są kompatybilne z ASUS Tinker Board.
Wyższa wydajność komputera ASUSa
ASUS Tinker Board jest fizycznie i elektrycznie kompatybilny z modułem Raspberry Pi, jednakże platforma ta jest wydajniejsza od większości komputerów jednopłytkowych z maliną w logo. Komputer stworzony przez firmę ASUS, dobrze znanego na rynku producenta m.in. płyt głównych do komputerów PC, posiada aż 2 GB dwukanałowej LPDDR3 oraz wydajny SoC. ASUS Tinker Board korzysta z czterordzeniowego procesora z ARM Cortex-A17 - RockChip RK3288, taktowany zegarem 1,8 GHz. CPU wsparty jest procesorem graficznym Mali-T764 taktowanym zegarem 600 MHz (to o 50% więcej niż w przypadku np. Raspberry Pi 3 B+).
Bogate GPIO umożliwia rozbudowę systemu
ASUS Tinker Board przewyższa konkurencję nie tylko w kwestii mocy obliczeniowej wbudowanego procesora oraz procesora graficznego, ale także jeśli chodzi o jakość i szybkość wbudowanych interfejsów wyjściowych. Zarówno Raspberry Pi 3 B+, jak i ASUS Tinker Board posiadają port Ethernetowy, który pracować może z prędkością jednego gigabita (1000 Mbps), jednakże w przypadku popularnego Raspberry Pi kontroler Ethernet współdzielony jest z innymi zasobami i pozwala na realną prędkość transmisji nieprzekraczającą 230 Mbps. Także wyjście audio w module ASUS ma lepsze parametry - obsługuje częstotliwość próbkowania do 192 kHz.
Szeroki wybór systemów operacyjnych
Moduł ASUS Tinker Board posiada procesor oparty o architekturę ARM, dzięki czemu układ ten kompatybilny jest z szeregiem systemów operacyjnych, opartych o Linuksa. Oprócz standardowych dystrybucji, takich jak Debian czy Ubuntu, system wspierany jest przez Armbiana, DietPi, Lubuntu, Xubuntu, LibreELEC (minimalistyczny system operacyjny dla pakietu multimedialnego Kodi), Volumio czy też linuksów przygotowywanych z wykorzystaniem narzędzia Yocto. System pracować może również pod kontrolą Androida. ASUS stworzył również dedykowany OS dla tej platformy - TinkerOS, który dostępny jest w dwóch rodzajach - opartej o linuksa (Debiana 8 lub Debiana 9) lub o Androida (w wersji 6.0.1 lub 7.1.2).