Czujnik temperatury i wilgotności DHT11 +50C

Indeks: UCC-09301 EAN: 5904422372668

Popularny czujnik temperatury i wilgotności powietrza z interfejsem cyfrowym, jednoprzewodowym. Zakres pomiarowy: temperatura od 0°C do +50°C, wilgotność od 20% do 90% RH

15,90 zł
12,93 zł netto
Dostępny, wysyłka 24h!
SPRAWDŹ ILOŚĆ
Wysyłka 24h
30 dni na zwrot
Producent: OEM

Opis produktu: Czujnik temperatury i wilgotności DHT11 +50C

Popularny czujnik temperatury i wilgotności powietrza w obudowie przewlekanej. Układ można obsługiwać przy pomocy mikrokontrolera lub dowolnego zestawu uruchomieniowego np. Arduino. Przed użyciem należy zapoznać się z dokumentacją. DHT11 to najpopularniejszy miernik temperatury i wilgotności.

Czujnik temperatury i wilgotności DHT11 +60C.

Czujnik temperatury i wilgotności DHT11 +50C.

Parametry - DHT11 - Czujnik wilgotności i temperatury:

 • Napięcie zasilania: 3,3 V do 5,5 V
 • Średni pobór prądu: 0,2 mA 
 • Temperatura
  • Zakres pomiarowy: do -0°C do +50°C
  • Rozdzielczość: 8-bitów (1°C)
  • Dokładność: 2°C
  • Czas odpowiedzi: 6 - 15 s (typowo 10 s)
 • Wilgotność:
  • Zakres pomiarowy: od 20% do 90% RH
  • Rozdzielczość: 8-bitów (±1 % RH*)
  • Dokładność  ±4 RH* (przy 25 °C)
  • Zakres pomiarowy: 6 - 30 s
 *RH - Wilgotność względna wyrażana w procentach. Jest to stosunek rzeczywistej wilgoci w powietrzu do maksymalnej jej ilości, którą może utrzymać powietrze w danej temperaturze.
Szczegóły w dokumentacji

 

  

Produkt kompatybilny z Arduino

W sieci dostępna jest biblioteka dla Arduino wraz z opisem połączeń, ułatwiająca obsługę czujnika.  Przygotowaliśmy także krótki przewodnik użytkownika.

Istnieje również możliwość użycia elementu w połaczniu - Czujnik temperatury i wilogtności DHT11 - Raspberry Pi.

 

Przykład podłączenia z mikrokontrolerem

Schemat przedstawia najprostszy sposób połączenia układu z dowolnym mikrokontrolerem przy pomocy interfejsu jednoprzewodowego. 

 

VDD - napięcie zasilania, DATA - linia danych z rezystorem podciągającym 5 k Ohm, GND - masa układu. 

Czujnik dostępny również w innej wersji - sprawdź!

 

 

Pomiary parametrów otoczenia atmosferycznego są powszechnie wykorzystywane już nie tylko w profesjonalnych, jak i domowych stacjach pogodowych. Coraz więcej systemów automatyki budynkowej (tzw. inteligentnych domów) używa szeregu sensorów temperatury i wilgotności w celu odpowiedniej regulacji urządzeń HVAC – wentylacji, klimatyzacji i ogrzewania. Rozwiązaniem, które znacznie upraszcza konstrukcję i obniża koszty takich systemów, jest zastosowanie gotowych, zintegrowanych czujników temperatury i wilgotności. Do tej grupy należy popularny sensor DHT11.

Szeroki zakres pomiaru i proste podłączenie

Czujnik temperatury i wilgotności DHT11 to niewielki moduł (zaledwie 12 mm x 15,5 mm x 5,5 mm, licząc bez wyprowadzeń). Składa się on się z małej płytki PCB – zawierającej rezystancyjny czujnik wilgotności, termistor i 8-bitowy mikrokontroler – umieszczonej w tworzywowej, perforowanej obudowie. Sensor posiada cztery wyprowadzenia, z których dwa stanowią podłączenie zasilania (3,3 V do 5 V), zaś trzecie służy do cyfrowej, dwukierunkowej komunikacji z mikrokontrolerem (czwarte wyprowadzenie jest niepodłączone). Czujnik nie wymaga do poprawnej pracy żadnych zewnętrznych elementów peryferyjnych, z wyjątkiem jednego rezystora podciągającego o wartości około 5 kΩ oraz opcjonalnego kondensatora odsprzęgającego zasilanie (100 nF). Zakres pomiaru wilgotności względnej powietrza wynosi od 5% do 95% RH, przy czym czas odpowiedzi jest nie dłuższy niż 30 s. Rozdzielczość pomiaru wynosi 1% RH. W przypadku funkcji pomiaru temperatury zakres wynosi od -20 oC do +60 oC, rozdzielczość – 1 oC, zaś czas odpowiedzi od 6 s do 15 s.

Komunikacja z czujnikiem DHT11

Transmisja danych z czujnika DHT11 jest inicjowana przez nadrzędny mikrokontroler, który wystawia na szynie komunikacyjnej stan niski (L) na czas minimum 18 ms. Warto pamiętać, aby odpowiednią linię GPIO mikrokontrolera ustawić na tryb OD (otwarty dren), aby zapobiec kolizjom w postaci niepożądanych zwarć. Następnie procesor powinien zwolnić szynę (ustawić stan wysoki, H), aby umożliwić czujnikowi wysłanie odpowiedzi. Początek transmisji ma miejsce po wysłaniu przez czujnik sekwencji, zawierającej stan niski (około 80 mikrosekund) i następujący po nim stan wysoki (kolejne 80 us). Kolejne bity są kodowane za pomocą kombinacji stanów L-H, przy czym stan niski zawsze trwa przez czas około 50 us, zaś czas trwania impulsu H zależy od wartości przesyłanego bitu: impuls o czasie trwania 26 - 28 us koduje stan niski, zaś impuls ok. 70 us – stan wysoki. Cała ramka, składająca się z pól określających wartości temperatury, wilgotności i sumy kontrolnej, ma długość 40 bitów i jest przesyłana w kolejności od najstarszego bitu do najmłodszego. Po zakończeniu nadawania danych, czujnik DHT 11 zwalnia linię, pozwalając na osiągnięcie stanu wysokiego (dzięki obecności rezystora podciągającego).

Cyfrowy czujnik parametrów środowiskowych

Czujnik DHT11 pozwala na prowadzenie pomiarów wilgotności względnej powietrza w zakresie od 5% do 95% RH oraz temperatury od -20 oC do +60 oC. Obydwa parametry są mierzone z rozdzielczością 8 bitów i dokładnością – odpowiednio - +/- 4% RH i +/- 2oC.

Platforma Arduino jest zdecydowanie najczęściej wykorzystywana jako moduł główny współpracujący z czujnikiem DHT11. Raspberry Pi może być jednak także z powodzeniem użyty do obsługi sensora – w sieci dostępne są gotowe przykłady takiej aplikacji wraz z wyczerpującym opisem podłączenia oraz konfiguracji programowej.

DHT11 – podłączenie i oprogramowanie

Czujnik temperatury i wilgotności DHT11 +60C może komunikować się z modułem nadrzędnym za pomocą jednoprzewodowego interfejsu szeregowego (pin nr 2). Układ wymaga zewnętrznego rezystora podciągającego (o wartości rzędu 5 kΩ). Piny 1 i 4 służą do podłączenia napięcia zasilającego.

Do obsługi czujnika można zastosować gotową bibliotekę dla Arduino, udostępnioną w repozytorium środowiska Arduino IDE. W plikach źródłowych zadeklarowane zostały wszystkie niezbędne stałe i makra, zaś sama klasa zawiera tylko jedną funkcję, służącą do odczytu czujnika - dht11::read() - oraz dwa pola (int humidity i int temperature).

Interfejs Cyfrowy I/O
Moduł - Temperatura do 60 °C
Moduł - Temperatura dokładność +/- 2 °C
Moduł - Temperatura od -20 °C
Test 3

Wysyłka w dniu zamówienia

Zaksięgowanie wpłaty za zamówienie na naszym koncie w dzień roboczy do godziny 12:00 oznacza wysyłkę towaru jeszcze tego samego dnia! 

Czas realizacji płatności uzależniony jest od godzin sesji ELIXIR banków nadawcy i odbiorcy przelewu (więcej informacji na ten temat np. na stronie https://www.kiedy-przelew.pl/).

Darmowa wysyłka w Polsce już od 300 zł

Jeśli kwota do zapłaty za produkty przekroczy 300 zł dostawa gratis! Dotyczy zamówień opłaconych przed wysyłką. Zamówienia pobraniowe wysyłamy gratis od 500 zł.

Zamówienia wielkogabarytowe, przekraczające standardowe wymiary przesyłek kurierskich mogą zostać wysłane na palecie. Czas doręczenia takiej przesyłki wynosi 1-3 dni robocze od momentu nadania.

Wysyłka na terenie Polski

Card image cap
Poczta Polska
 • Termin dostawy: 1-3 dni
 • Płatność z góry: od 9,90 zł
 • Płatność przy odbiorze: 17,90 zł
 • Ubezpieczenie: 1000 zł
Card image cap
Kurier GLS
 • Termin dostawy: 24h
 • Płatność z góry: od 14,90 zł
 • Płatność przy odbiorze: 22,90 zł
 • Ubezpieczenie: 6000 zł
Card image cap
Inpost Paczkomaty 24/7
 • Termin dostawy: 1-3 dni
 • Płatność z góry: od 12,90 zł
 • Ponad 11 000 Paczkomatów
 • Ubezpieczenie: 200 zł
Card image cap
Inpost Kurier
 • Termin dostawy: 24h
 • Płatność z góry: od 16,90 zł
 • Ubezpieczenie: do 100 000 zł
 • Dostawa pod wskazany adres

Wysyłka za granicę

Kurier GLS - strefa 1

Austria, Belgia, Chrowacja, Czechy, Dania, Niemcy, Holandia, Słowacja

 • Termin dostawy: 2-4 dni
 • Płatność z góry: 35 zł
Kurier GLS - strefa 2

Bułgaria, Estonia, Francja, Litwa, Luksemburg,  Łotwa, Portugalia, Rumunia, San Marino, Słowenia, Węgry, Włochy

 • Termin dostawy: 2-5 dni
 • Płatność z góry: 50 zł
Kurier GLS - strefa 3

Finlandia, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Szwecja

 • Termin dostawy: 2-7 dni
 • Płatność z góry: 80 zł

Formy płatności

Card image cap
PayU
 • Płatność natychmiastowa. Twoja wpłata trafi na nasze kontro w ciągu kilku minut.

  W tym:
Card image cap
Przelewy24
 • Szybki przelew internetowy. Twoją wpłatę otrzymamy w ciągu kilku minut.

  W tym:
Card image cap
Przelew tradycyjny
 • Po złożeniu zamówienia otrzymasz od nas numer konta bankowego do dokonania przelewu.

  W zależności od banku Twoja wpłata dotrze do nas w ciągu 1-2 dni roboczych.
Card image cap
Pobranie
 • Za zakupy zapłacisz bezpośrednio przy odbiorze paczki. Pamiętaj o przygotowaniu odliczonej kwoty.

  Maksymalna wartość zamówienia płatnego za pobraniem to 6 000 zł.

Jako pierwszy zadaj pytanie dotyczące tego produktu!

Opinie o produkcie

Czujnik temperatury i wilgotności DHT11 +50C

4.5/5

Średnia Ocena

8

Opinie Klientów
24.03.2022
Produktu nie polecam nikomu kto nie chce wywalić pieniędzy w błoto. Czujnik przyjechał ładnie zapakowany itd., ale po podłączeniu do układu wyświetlał niesłychane wartości jak 120^C a następnie przestał pobierać cokolwiek. Więc ogólnie nie polecam.
15.02.2022
Ekspresowa wysyłka, zamówienie dotarło na drugi dzień :)
15.01.2022
oki
08.12.2021
Polecam
30.09.2021
dobry, bardzo użyteczny
03.09.2021
Szybka wysyłka
09.06.2021
ok.
02.06.2021
Produkt zdał egzamin

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:

Produkty z tej samej kategorii: