Kategorie

Zasilanie do Arduino

Moduły Arduino zaskarbiły sobie sympatię tysięcy elektroników na całym świecie. Główną zaletą tego środowiska – bo przecież Arduino to nie tylko płytki, ale także doskonałe oprogramowanie i biblioteki – jest przede wszystkim wszechobecna uniwersalność. Wszystko, począwszy od złączy (które stały się standardem w setkach zestawów ewaluacyjnych innych producentów), a na sposobie programowania skończywszy, daje projektantom i programistom nieskończone wręcz możliwości wykorzystania tych niewielkich płytek. Sporą elastyczność oferuje także blok zasilania – oprócz kabla USB, można zastosować również zewnętrzne zasilanie do Arduino, w dodatku podłączone na jeden z kilku sposobów.

Metody zasilania Arduino

Najbardziej podstawową i oczywistą metodą na dostarczenie napięcia zasilania do wszystkich obwodów Arduino jest oczywiście podłączenie go do komputera poprzez kabel USB. Takie rozwiązanie zapewnia od razu możliwość komunikowania się za pomocą wirtualnego portu szeregowego, gdyż właśnie jako taki jest Arduino widoczne we wszystkich obsługiwanych systemach operacyjnych. Jednak zasilanie z USB ma swoje wady – w standardzie USB 2.0 może dostarczyć natężenie prądu o wartości najwyżej 500 mA, co nie wystarczy większości silników i wielu innym elementom wykonawczym. W takich sytuacjach warto rozważyć zasilanie płytki przez gniazdo DC (obecne m.in. w Arduino UNO oraz Arduino Mega). W ten sposób można dostarczyć więcej energii do linii Vin, z której zasilane mogą być inne elementy.

Zasilacze zgodne z Arduino

W tej kategorii znajdziesz szereg zasilaczy wtyczkowych oraz typu desktop, które pozwolą na zasilanie Arduino poprzez wtyk DC 5,5/2,1 mm. Zasilacze wtyczkowe oferują przeważnie niższe wydajności prądowe, ale za to ich wymiary są bardzo niewielkie – zbliżone do typowych ładowarek dla telefonów komórkowych. Zasilacze w obudowach typu desktop mają nieco większe wymiary i – w większości przypadków – posiadają odłączany kabel sieciowy, zakończony jednym z typowych wtyków (najczęściej „ósemka” lub „koniczynka”). W naszej ofercie udostępniliśmy zasilacze wtyczkowe o wydajności od 1,5 A do 2,5 A oraz desktopowe od 1 A do aż 5 A; wszystkie oferują napięcie wyjściowe równe 12 V lub 5 V ().

Nakładka Solar Charger Shield – ekologiczne zasilanie Twojego Arduino!

Jeżeli interesujesz się aplikacjami odnawianych źródeł energii lub potrzebujesz niewyczerpanego źródła zasilania do Twojego nowego urządzenia, koniecznie zapoznaj się z możliwościami niedrogiej, ale bardzo funkcjonalnej nakładki Solar Charger Shield. Dzięki niej możesz zasilać płytkę Arduino za pomocą akumulatora litowo-polimerowego 1S 3,7 V, ładowanego przez baterię słoneczną o napięciu w zakresie 4,8 do 6 V. Nakładka daje również możliwość pracy z bateriami o napięciu od 3 do 4,2 V, a także z gniazdem micro USB. Co bardzo ważne, w fabrycznej konfiguracji zasilacz nie zajmuje żadnych linii sygnałowych mikrokontrolera, dzięki czemu w żaden sposób nie ogranicza możliwości wykorzystania Arduino w docelowej aplikacji.