Kategorie

Kalafonie i topniki

Topnik i kalafonia - Doświadczeni monterzy elektroniki potrafią jednym spojrzeniem ocenić jakość lutów i – jeżeli jest niezadowalająca – wskazać źródło błędu, jaki został popełniony podczas lutowania. Bez problemu potrafią odróżnić, czy dane połączenie było niedogrzane lub przegrzane, czy ilość zastosowanego topnika była odpowiednia oraz czy parametry lutownicy i grotu były właściwe w danym przypadku. Choć eleganckie i solidne lutowanie wymaga wprawy, jedno jest pewne – bez właściwego topnika nawet najlepszy monter nie będzie w stanie nic zdziałać. W tej kategorii znajdziesz nowoczesne topniki i kalafonie w różnych postaciach i o różnych właściwościach.

Filtrowanie

Producenci

Czy topnik jest ważniejszy od cyny?

Odpowiedź na to pytanie może być zaskakująca – w pewnym zakresie można jednak odpowiedzieć twierdząco. Choć cyna cynie nierówna i stop dobrej jakości znacznie poprawia efekty lutowania, jednak nawet stare lub niewłaściwie wykonane połączenia można często przelutować, nie używając do tego celu nawet kawałka nowej cyny – podstawową rolę odgrywa bowiem topnik. Nawet najlepsze lutowie pozbawione topnika (np. w wyniku zbyt długiego grzania lub użycia za wysokiej temperatury) bardzo szybko straci swoje pierwotne właściwości. Choć z topnikiem nie należy przesadzać – to jednak jest on niezbędny do każdego wykonywanego lutu, co można szczególnie łatwo odczuć w montażu SMD. Jednak jaki topnik wybrać?

Rodzaje topników

Wybór topnika często podyktowany jest wcześniejszymi preferencjami i doświadczeniem montera, jednak można wskazać pewne ogólne zasady. Najprostszy i najchętniej stosowany przez wiele osób topnik to zwykła kalafonia aktywowana – czyli nic innego, jak wysokiej czystości żywica, wzbogacona o związki chemiczne znacznie ułatwiające lutowanie. Rozgrzana kalafonia szybko tężeje, a po ostudzeniu staje się krucha, o czym można się przekonać zwłaszcza na starszych płytkach. Zupełnie inaczej wygląda praca z topnikami w żelu oraz w płynie. Te pierwsze doskonale nadają się do lutowania SMD, gdyż naniesione na płytkę przez długi czas utrzymują swoje właściwości, topiąc się jedynie w pobliżu grotu. Topniki w płynie odparowują bardzo szybko, ale dzięki temu nie pozostawiają śladów, które w przypadku topników żelowych są nadal dość widoczne. Oba wymienione rodzaje topników często występują w odmianie „no clean”, co oznacza, że po użyciu nie wymagają mycia płytek (choć jest to dobra praktyka w większości przypadków).

Topniki w ofercie sklepu Botland

W tej kategorii znajdziesz różnego rodzaju topniki, doskonałe do wszystkich prac montażowych i naprawczych. Dla tradycjonalistów mamy klasyczną kalafonię w puszkach po 20, 40 i 100 g. Osoby zajmujące się montażem SMD szczególnie docenią topniki w żelu (np. doskonały Flux RMA 223), w postaci pisaka (Flux Pen TK83), a także płynu (RF800, dostępny w różnych opakowaniach od 15 ml do 100 ml). Dla profesjonalistów mamy także wysokiej klasy topnik w żelu firmy AG Termopasty, pakowany w formie wygodnych strzykawek. Kalafonie i topnik to jednen z podstawowych elementów dobrego lutowania. Kup je w sklepie Botland - sprawdzonego dostawcy.