Kategorie

Oczyszczacze powietrza

Oczyszczacze powietrza pozwalają na pozbycie się kurzu, pyłków, sierści zwierzęcej i innych zanieczyszczeń, a także uwolnienie się od nieprzyjemnych zapachów i szkodliwych substancji oraz drobnoustrojów. To rozwiązanie idealne dla alergików, rodzin z małymi dziećmi i posiadaczy zwierząt. Jest również doskonałą opcją dla osób mieszkających na bardzo zanieczyszczonych terenach, na przykład w dużych miastach lub w sąsiedztwie obszarów przemysłowych.

Filtrowanie

Inteligentny budynek
Producenci

Co powinieneś wiedzieć, zanim kupisz oczyszczacz powietrza?

Najważniejszym elementem każdego urządzenia tego typu są filtry powietrza. Jego oczyszczanie następuje zwykle trzystopniowo: najpierw strumień powietrza przechodzi przez filtr wstępny, gdzie usuwane są największe zanieczyszczenia (kurz, sierść zwierząt etc.). Następnie powietrze przepuszczane jest przez wysokowydajny filtr HEPA, dzięki któremu można pozbyć się drobnych cząsteczek pyłu, a także większości wirusów, roztoczy, bakterii, grzybów, pierwotniaków, pyłków roślin i zarodników. Na koniec powietrze przechodzi przez filtr węglowy, gdzie usuwane są lotne związki organiczne, na przykład nieprzyjemne zapachy czy składniki dymu (jak benzopireny). Miarą wydajności urządzenia jest CADR, czyli przepływ powietrza w metrach sześciennych na godzinę.

Przydatne funkcje

Oczyszczacze powietrza mogą być wyposażone w dodatkowe opcje, takie jak nawilżanie powietrza lub odkażanie przy pomocy specjalnej lampy UV. Bardzo przydatną funkcją jest jonizacja powietrza - urządzenie wytwarza dodatnio naładowane jony, które łączą się z ujemnymi jonami w powietrzu i zapobiegają elektryzowaniu. Wygodna jest również możliwość ustawienia trybu pracy lub włącznika czasowego. Niektóre modele wyposażone są też w czujniki zanieczyszczeń lub zapachów.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Każdy oczyszczacz powietrza ma określony obszar wydajności, który wynosi zwykle między 10 m2 a 30 m2. Warto wziąć to pod uwagę, jeżeli chcesz zainstalować urządzenie w większym budynku - wówczas powinno się zamontować kilka egzemplarzy (jeśli działanie ma być skuteczne). Natomiast możliwość wyboru trybu pracy jest ważna szczególnie dla użytkowników wrażliwych na hałas - większa wydajność w oczyszczaniu wiąże się zwykle z głośniejszym działaniem urządzenia. Dlatego w programowalnych modelach można ustawić intensywniejszy tryb pracy na czas, gdy będziesz znajdować się poza pomieszczeniem. Pamiętaj również o regularnej wymianie filtrów - w zależności od wskazań producenta należy do robić co 3 do 12 miesięcy.