Opis produktu: GEMMA M0 - miniaturowa platforma z mikrokontrolerem ATSAMD21E18 3,3 V - Adafruit 3501
Miniaturowy, okrągły moduł z mikrokontrolerem ATSAMD21E18, wyposażony w 256 kB pamięci Flash, 3 piny cyfrowe, analogowe wejście i 2 kanały PWM. Na płytce znajduje się złącze microUSB, dzięki któremu układ można programować poprzez środowisko Arduino IDE przy użyciu przewodu. Wystarczy tylko kilka drobnych modyfikacji i płytka zachowuje się jak standardowe Arduino. Płytka wspiera również programowanie w CircuitPython, czyli programie łączącym język Python z mikrokontrolerami. Po podłączeniu do komputera pojawia się dodatkowy dysk z plikiem main.py, który może być modyfikowany w dowolnym edytorze tekstu.
Prezentacja możliwości płytki Adafruit Gemma M0.
Sprawdź w jaki sposób zaprogramować Adafruit Gemma M0 poprzez Arduino IDE. |
Specyfikacja techniczna GEMMA M0
- Mikrokontroler ATSAMD21E18:
- Pamięć Flash: 256 kB
- Pamięć SRAM: 32 kB
- Taktowanie: 48 MHz
- Wsparcie natywnego USB
- Możliwość programowania przez Arduino IDE lub CircuitPython
- Wbudowana dioda RGB DotStar
- Wyprowadzenia przystosowane do złącz krokodylkowych
- 12-bitowe wejście analogowe
- Programy są kompatybilne z poprzednią wersją Gemmy
- 2 wyjście PWM high speed
- Wszystkie trzy piny mogą być wykorzystane jako czujniki dotykowe
- Możliwość obsługi diod RGB NeoPixels oraz DotStars na każdym pinie z wystarczającą pamięcią dla ponad 8000 sztuk
- Natywne wsparcie sprzętowe dla I2C i transmisji szeregowej
- Przycisk Reset oraz włącznik zasilania
- Złącze bateri JST 2-pinowe, raster 2,0 mm
- Średnica płytki: 28 mm
- Masa: 2,1 g
Przykładowe projekty
- Kaleidoscope Eyes - świecące okulary
- Święcące kolczyki
- Kontroler serwomechanizmu
- Kontroler sterowany na podczerwień
- Wyświetlacz LED
- Regulator głośności
- Odtwarzacz muzyki
Opcje zasilania płytki GEMMA M0
Płytka GEMMA M0 od Adafruit Industries, może mieć doprowadzone napięcie zasilające na dwa sposoby. Pierwszy sposób polega na zasilaniu poprzez 2-pinowe złącze JST dla baterii o maksymalnym napięciu do 6V, przy czym zalecane jest podłączenie baterii litowo-polimerowej lub trzech baterii alkalicznych w rozmiarze AAA. Za złączem umieszczono zabezpieczenia zwarciowe, przeciążeniowe oraz przed wsteczną biegunowością, dzięki czemu płytka jest skutecznie chroniona przed uszkodzeniem. Drugi sposób polega na zasilaniu płytki przez złącze micro USB typu B - jeśli płytka będzie zasilana jednocześnie z baterii i portu USB, to wewnętrzny układ sterowania automatycznie wybierze to źródło zasilania, które będzie podawało wyższe napięcie. Do dyspozycji mamy także pin “Vout”, na który podawane jest napięcie ze źródła zasilania płytki GEMMA M0. Z tego pinu możemy zasilać zewnętrzne moduły współpracujące, których pobór prądu znacząco przekracza wydajność prądową regulatora napięcia na płytce GEMMA M0.
Wsparcie dla Circuit Python
Oprócz możliwości zaprogramowania z poziomu środowiska Arduino IDE, płytka GEMMA M0 może być również zaprogramowana w języku Circuit Python, przeznaczonym do programowania płytek z mikrokontrolerami. Takie rozwiązanie znacząco ułatwia wejście w świat programowalnych urządzeń elektronicznych. Oprogramowanie do tworzenia kodu w języku Circuit Python jest cały czas rozwijane i aktualizowane. W tym procesie może udzielać się każdy, ponieważ Circuit Python jest projektem rozwijanym na zasadach licencji open-source.
Przydatne linki |