Kategorie

Złącza ślizgowe

Znakomita większość złączy dostępnych na rynku jest przeznaczona do pracy statycznej, tj. w warunkach nie narażających dwóch połączonych elementów na żadne większe przemieszczenia. Jednak w niektórych zastosowaniach ograniczenie to nabiera szczególnego znaczenia, uniemożliwiając użycie klasycznych złączy. Dobrym przykładem są wszelkie mechanizmy, np. ramiona robotów – co prawda w niektórych zastosowaniach da się skutecznie poprowadzić przewody (z odpowiednim zapasem) na zewnątrz lub obok przegubu, jednak co zrobić w przypadku, gdy dany element musi mieć możliwość nielimitowanego obracania się o 360 stopni? Wtedy z pomocą przychodzą złącza ślizgowe.

Filtrowanie

Złącza - Typ:
Złącza - Standard:
Ilość pinów
Raster:

Limity przestają obowiązywać

Doskonałym przykładem zastosowania złączy ślizgowych są chwytaki ramion robotycznych – jeżeli efektor może obracać się dookoła własnej osi bez żadnych ograniczeń, wtedy znacząco rośnie uniwersalność konstrukcji i zwinność oraz płynność ruchów. Zamiast powracać do określonego, sztywnego zakresu orientacji, chwytak może w prosty sposób przejść do innego, wymaganego aplikacją położenia. Ponadto możliwe jest wykonywanie ruchów niedostępnych dla większości robotów, szczególnie podczas manipulacji detalami obrabianymi lub poddawanymi inspekcji wizyjnej. Złącza ślizgowe wykorzystują w swojej pracy metalowe pierścienie, pozostające w ciągłym kontakcie elektrycznym ze stykami umieszczonymi w drugiej części złącza. W ten sposób możliwe staje się zarówno przesyłanie sygnałów (cyfrowych oraz analogowych), jak i dostarczanie zasilania do rotujących elementów, niezależnie od aktualnego położenia kątowego obu części złącza.

Uniwersalne złącza ślizgowe

W przypadku aplikacji o zwiększonym zapotrzebowaniu na linie sterujące czy pomiarowe, doskonale sprawdzą się dostępne w naszej ofercie złącza ślizgowe o 6, 8 oraz 12 parach styków. Każda para styków może przenosić prądy do 2 A, co jest nie tylko wystarczające do wszelkiego typu sygnałów cyfrowych i analogowych, ale przede wszystkim pozwala na zasilanie podzespołów o małym i średnim poborze prądu (w tym nawet niewielkich silników elektrycznych czy serwomechanizmów). Prędkość obrotowa ograniczona jest do 300 obr/min. Wartość taka w zupełności wystarcza do wielu zastosowań w robotyce czy mechanizmach różnorakich automatów. W przypadku złączy 6- i 12-przewodowych, jedna z części złącza wyposażona zostaje w kołnierz montażowy o średnicy 44 mm i trzy otwory o średnicy 5 mm. Wersja 8-przewodowa posiada dwa 2-milimetrowe otwory montażowe i doskonale nadaje się do aplikacji o ograniczonej ilości miejsca.

Złącza obrotowe do zasilania układów o większej mocy

W przypadku układów szczególnie wymagających pod względem mocy zasilania, warto rozważyć zastosowanie złącza o dużej obciążalności prądowej. W naszej ofercie znajdziesz złącza ślizgowe, wyposażone w trzy przewody o średnicy 2,5 (czerwony, czarny oraz żółty). Złącze jest w stanie przenosić obciążenia na poziomie aż 10 A, co w bez problemu pokryje potrzeby związane ze sterowaniem większości małych i średniej wielkości silników DC oraz innych „prądożernych” podzespołów ruchomych. Wymiary złącza są zbliżone do wersji 12-przewodowej z tą różnicą, że długość korpusu wynosi 33,2 mm (zamiast 26 mm).