Filamenty w druku 3D

Odpowiedni dobór filamentu to absolutna podstawa udanego wydruku. Jakie filamenty masz do wyboru i na co szczególnie zwrócić uwagę przy druku 3D?

Filamenty do druku 3D

By cieszyć się z idealnego wydruku nie wystarczy Ci tylko sama drukarka 3D. Niezwykle istotny jest materiał, jakiego użyjesz do drukowania. Do każdego projektu musisz dobrać odpowiedni filament, który będzie pasował do poszczególnych rozwiązań, technik druku, czy temperatur.

W sklepie znajdziesz szeroki wybór filamentów wykorzystywanych przy druku 3D. W tym materiały takie jak: PLA, PLA Pro, ABS, Smart ABS, PETG, Rubber, HIPS-X, jak i inne, mniej popularne propozycje. Dowiedz się więcej na temat poszczególnych filamentów do druku 3D.

Jak dobrać odpowiedni filament do wydruku 3D?

Nim jednak przejdziemy do charakterystyki konkretnych filamentów, warto dowiedzieć się, jak dobrać odpowiedni filament do swojego wydruku. Tutaj należy zwrócić szczególną uwagę na te 3 aspekty: rodzaj drukarki, rzecz, którą chcesz wydrukować, a także kwota, jaką możesz przeznaczyć na konkretne materiały.

 

Rodzaj drukarki

Konkretne filamenty wymagają różnorodnych temperatur do wydruku. Tym samym przed ich zakupem warto dokładnie sprawdzić, jaka temperatura będzie konieczna. Zobacz, czy Twoja drukarka 3D może rozgrzać głowicę do temperatur powyżej 300°C. Jeśli tak, to większość dostępnych filamentów jest w Twoim zasięgu.

 

Prócz temperatury, do jakiej może rozgrzać się głowica drukarki, istotne jest podgrzanie stołu drukarki. Jest to ważne przy pracy z filamentami, które cechują się dużym skurczem materiału.

 

W naszym sklepie można zakupić drukarki takich producentów jak: Prusa Research, Dobot, VellemanZortrax, CrealityAnet i inne.

Drukarka 3D - Dobot Mozz

Co chcesz wydrukować?

W zależności od tego, co pragniesz wydrukować, powinieneś dobierać filament. Do wyboru masz filamenty sprawdzające się w kontakcie z żywnością, czy takie, które są doskonałe do drukowania detali.

 

Wydatki

One także odgrywają tutaj kluczową rolę. Filamenty do druku 3D różnią się nie tylko pod względem konkretnych cech, ale także z uwagi na cenę. Jeśli zależy Ci na jakości, to z pewnością musisz się liczyć na większy wydatek.

Rodzaje popularnych filamentów do druku 3D

PLA - biodegradowalny filament

PLA to jeden z najpopularniejszych filamentów, który otrzymuje się między innymi z mączki kukurydzianej. Tym samym jest on przyjazny dla środowiska. Do jego zalet należy duża odporność na promienie UV, czy niska absorpcja wilgoci. Wykorzystuje się go między innymi do produkcji opakowań produktów spożywczych, prototypów, a także rekwizytów, czy figurek. PLA ma także zastosowanie w medycynie, tworzy się z niego między innymi nici chirurgiczne, czy implanty.

Filament PLA

ABS - tani i wytrzymały 

Poszukujesz tańszych materiałów? Dowiedz się więcej na temat filamentu ABS. To najtańszy materiał i tym samym jeden z najczęściej stosowanych. Jego zaletą jest lekkość i wytrzymałość. ABS świetnie sprawdza się także do drukowania przedmiotów z dużą ilością szczegółów. ABS wykorzystuje się do części zamiennych do maszyn, elementów ochronnych, przy produkcji rur, a także wszelkich przedmiotów, które są narażone na wysokie temperatury.

Filament ABS

HIPS - filament z dodatkiem kauczuku

HIPS cechuje się wysoką wytrzymałością i trwałością. Materiał HIPS wykorzystywany jest przy produkcji kasków, prototypów, miniatur, a także jako podpora innych wydruków. Co więcej, HIPS jest bezpieczny w kontakcie z żywnością.

Filament HIPS

PETG - wytrzymałość przede wszystkim

PETG to filament, który jest twardy, a także odporny na ścieranie. Tym samy stosuje się go do druku między innymi uchwytów oraz poszczególnych elementów, które mają być odporne na smary, czy benzynę. Co ważne, ten materiał może działać w wodzie.

Filament PETG

Dobór odpowiedniego filamentu to kluczowa decyzja dla Twojego komfortu, jak i jakości wydruku. Dowiedz się więcej o poszczególnych rodzajach filamentów, zastanów się, czego potrzebujesz i dopiero później podejmij dobrą decyzję. W naszym sklepie znajdziesz nie tylko szeroką ofertę filamentów do druku 3D, ale także fachową poradę. 

zapraszamy do współpracy!