Kategorie

Rezystory przewlekane

W tej kategorii oferujemy rezystory przewlekane - oznacza to, że są one przystosowane do montażu na płytce drukowanej w technologii THT. Tego typu rezystory składają się z niewielkiego, kilkumilimetrowego elementu pełniącego rolę opornika oraz dwóch wyprowadzeń na długich drucikach. W ofercie mamy kilka rodzajów zestawów rezystorów THT składających się z oporników o różnych wartościach rezystancji. Z łatwością znajdziesz też zestawy dostosowane do konkretnych zastosowań, a także bardzo duży wybór rezystorów o różnych wartościach - od kilkudziesięciu, do nawet kilkuset sztuk w jednej paczce.

Filtrowanie

RLC - Typ SMD/THT
RLC - Tolerancja
RLC - Rezystancja
RLC - Pojemność

Produkty na stronie

Produkty na stronie

Rezystory przewlekane

Głównym materiałem, z którego wykonywane są rezystory, jest węgiel. Opornik to najprostszy pasywny element wykorzystywany w elektronice. Wykorzystuje się go w celu zredukowania wartości prądu w obwodzie do założeń projektowych uwzględniających poprawne działanie tworzonego urządzenia. Rezystor jest elementem o charakterystyce liniowej, która wynika z zasady zapisanej w prawie Ohma. Działanie opornika od strony fizycznej opiera się o przejmowaniu części otrzymanej energii i w wydzielaniu jej w postaci ciepła.

Jak rozpoznać wartość rezystancji opornika?

Podstawowe różnice między opornikami to wartości ich rezystancji oraz sposób montażu. Drugą z wymienionych właściwości można łatwo rozpoznać, przyglądając się rodzajowi wyprowadzeń (SMD lub THT). Wartość oporności również można w prosty sposób określić - rezystory przewlekane posiadają specjalne oznakowanie w postaci 4 kolorowych pasków. Korzystając z nich, można w prosty sposób określić rezystancję elementu. Ostatni pasek jest zazwyczaj srebrny lub złoty i oznacza poziom tolerancji (10% lub 5%). Pierwszy kolor paska oznacza liczbę dziesiątek, a drugi liczbę jednostek, natomiast trzeci to mnożnik liczby otrzymanej z dwóch poprzednich pozycji. Aby dowiedzieć się, co oznaczają konkretne kolory, wystarczy znaleźć w internecie odpowiednią tabelę (czarny - 0; brązowy - 1; czerwony - 2; pomarańczowy - 3; żółty - 4; zielony - 5; niebieski - 6; fioletowy - 7; szary - 8; biały - 9). Przykładowo: pierwszy pasek jest pomarańczowy (3), drugi żółty (4), trzeci też żółty, a ostatni srebrny. Oznacza to, że opornik ma tolerancję 10%, a jego rezystancja wynosi iloczyn 34 Ω oraz 1000, czyli ostatecznie 34 kΩ. W internecie znajdują się także kalkulatory pozwalające wpisać po prostu w odpowiednie miejsca kolory pasków - po obliczeniu wyniku komputer poda rezystancję.

Co oferujemy?

W ofercie znajdziesz zestawy rezystorów przewlekanych - kilkaset lub nawet kilka tysięcy komponentów o różnych rezystancjach, po kilkanaście lub kilkadziesiąt sztuk z każdego przedziału wartości (lub wszystkie o takich samych parametrach). Dzięki sprzedawaniu w takich ilościach, cena za pojedynczą sztukę jest jeszcze niższa. Dostępne są także specjalnie przygotowane zestawy oporników - na przykład rezystory do diod LED (3 najczęściej stosowane wartości do tego celu - po 30 sztuk każda). Sklep oferuje rezystory węglowe o wartościach od 0,1 Ω do 510 kΩ. Tolerancja oferowanych elementów wynosi 1% lub 5%, a ich moc nominalna to 0,125 W, 0,25 W lub 1 W.