Mikrofalowy czujnik ruchu HB100 - efekt Dopplera

Indeks: MOD-07561 EAN: 5903351249843

Mikrofalowy czujnik pozwalający na wykrywanie ruchu. Wykorzystywany jest do detekcji obiektów w pomieszczeniach w systemach alarmowych i oświetleniowych. Sensor zasilany jest napięciem od 4,75 do 5,25 V. Działa z częstotliwością 10,525 GHz.

Mikrofalowy czujnik ruchu HB100 - efekt Dopplera
19,90 zł
16,18 zł netto
Zapłać później

Rabaty ilościowe

Ilość Rabat Oszczędzasz
5 5% Do 4,98 zł
10 10% Do 19,90 zł
Producent: OEM

Opis produktu: Mikrofalowy czujnik ruchu HB100 - efekt Dopplera

Mikrofalowy czujnik pozwalający na wykrywanie ruchu. Wykorzystywany jest do detekcji obiektów w pomieszczeniach w systemach alarmowych i oświetleniowych. Sensor zasilany jest napięciem od 4,75 V do 5,25 V. Działa z częstotliwością 10,525 GHz.

Czujnik stosuje efekt Dopplera do wykrywania ruchu obiektów. Dzięki zastosowaniu mikrofal zamiast podczerwieni możliwe jest wykrycie obiektów odbijających fale w zakresie mikro. Dodatkowo czujnik nie jest uzależniony od temperatury otoczenia, wykrywa również obiekty nieożywione.

Specyfikacja

 • Napięcie zasilania DC: od 4,75 V do 5,25 V
 • Układ: HB100 (dokumentacja)
 • Częstotliwość pracy: 10,525 GHz
 • Pobierany prąd: 40 mA
 • Zasięg detekcji: do 20 m
 • Minimalna moc wyjściowa: 13 dBm EIRP
 • Wysokość całkowita: 30 mm (wraz z elementami zamontowanymi w dolnej części płytki)

Mikrofalowy czujnik ruchu HB100.

Mikrofalowy czujnik ruchu HB100.

Detekcja przy pomocy mikrofal ma liczne zalety w porównaniu do innych metod:

 • Wykrywanie bezkontaktowe
 • Odczyt nie zależy od temperatury, wilgotności, hałasu, powietrza, pyłu czy światła - nadaje się do pracy w trudnych warunkach otoczenia
 • Duża odporność na zakłócenia radiowe
 • Sygnał nieszkodliwy dla człowieka
 • Szeroki zakres i duża szybkość wykrywania
 • Wykrywa ruchy obiektów nieożywionych

Podłączenie

Czujnik wymaga przedwzmacniacza dla sygnału wyjściowego. Dlatego też w celu odczytu częstotliwości należy do wyjścia IF podłączyć układ przedwzmacniacza zgodnie ze schematami w dokumentacji. Dane można odczytywać również za pośrednictwem Arduino, po wcześniejszym podłączeniu układu przedwzmacniacza.

Schemat układu w trybie CW.

Schemat układu w trybie Pulse 2 kHz.

Mikrofalowy czujnik ruchu z wyjściem analogowym

Prezentowany moduł to zintegrowany, mikrofalowy czujnik ruchu HB100 - efekt Dopplera, powstający w wyniku odbicia fal o częstotliwości około 10,525 GHz od poruszającego się obiektu (np. intruza w monitorowanym pomieszczeniu). Zjawisko to powoduje powstanie sygnału zmiennego, który po demodulacji jest podawany na wyjście czujnika.

Moduł może być zasilany napięciem stałym w zakresie 4,75 V do 5,25 V i pobiera 40 mA. Do prawidłowej pracy układ wymaga zewnętrznego przedwzmacniacza – dwa przykładowe schematy przedstawiamy w opisie produktu. Zasięg detekcji to aż 20 metrów.

Kilka informacji o efekcie Dopplera

Efekt Dopplera polega na zmianie długości (a więc także częstotliwości) fali dźwiękowej lub elektromagnetycznej w wyniku wzajemnego ruchu nadajnika i odbiornika tychże fal. Obiekt poruszający się na drodze propagacji fali staje się – poprzez zjawisko odbicia – niejako źródłem nowej fali, stąd możliwa jest budowa czujnika, działającego na zasadzie refleksyjnej (odbiciowej).

Jako przykład naturalnego „zastosowania” tego zjawiska, warto przywołać wykorzystujące efekt Dopplera zwierzęta – przede wszystkim nietoperze. Oprócz samej echolokacji (lokalizacji zarówno dużych przeszkód, jak i maleńkich owadów za pomocą nasłuchu odbitych fal ultradźwiękowych), te niepozorne zwierzęta potrafią rozpoznać kierunek ruchu owada, dostosowując swoje zachowanie w celu zwiększenia skuteczności polowania.

Napięcie zasil. od 4.8 V
Napięcie zasil. do 5.2 V
Moduł - typ Mikrofalowy
Moduł - montaż Na przewody
Szerokość opakowania 6 cm
Wysokość opakowania 0.6 cm
Głębokość opakowania 10 cm
Masa opakowania 0.008 kg

Jako pierwszy zadaj pytanie dotyczące tego produktu!

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:

Produkty z tej samej kategorii: