Kategorie

Mikrokontrolery

Mikrokontrolery - Choć elektronika rozwija się nieustannie od kilkudziesięciu lat, to tylko nieliczne z wynalazków i technologii stanowią kamienie milowe w tej dziedzinie. Zastąpienie lamp elektronowych diodami półprzewodnikowymi i tranzystorami było początkiem technologicznego przeskoku, który objawiał się postępującą miniaturyzacją i zwiększaniem możliwości układów elektronicznych. Naturalną konsekwencją tego procesu było wprowadzenie układów scalonych – początkowo analogowych, potem cyfrowych. Z tych ostatnich wyewoluowały mikrokontrolery, które obecnie stanowią podstawę prawie wszystkich urządzeń spotykanych w codziennym życiu i pracy.

Podkategorie

  • AVR AVR

    AVR - Mikrokontrolery (uC) z rodziny AVR są bardzo popularne wśród hobbystów, nie tylko w Polsce. Kiedyś, środowisko Bascom AVR - kompilator języka BASIC dla tych mikrokontrolerów - spowodowało, że chętnie stosowane były w amatorskich projektach. Układy...

  • NXP NXP

    Oferujemy znakomite mikroprocesory marki NXP. To wysokowydajne układy logiczne wyposażone w rdzenie Cortex (M3 lub M4 - w zależności od modelu). Takie urządzenia sprawdzą się doskonale w projektach, w których zadania wymagają większej mocy obliczeniowej. To doskonała baza do...

  • STM32 STM32

    STM32 to 32 bitowy mikrokontroler oferujący spore możliwości dla każdego robotyka lub elektronika. To doskonała alternatywa dla popularnych układów AVR. Świetnie sprawdzi się do prostego układu wykonującego matematyczne obliczenia i wyświetlającego wynik na ekranie lub...


Mikrokontrolery, czyli krótka historia sukcesu

Zanim ktokolwiek zaczął myśleć o mikrokontrolerach, świat oszalał na punkcie cyfrowych układów scalonych, które upowszechniły się dzięki ogromnemu sukcesowi rodziny TTL 74xx i pozwoliły na budowę pierwszych komputerów „z prawdziwego zdarzenia”. Mimo ogromnej jak na tamte czasy miniaturyzacji urządzenia te były złożone, zajmowały sporo miejsca i pobierały niemałą ilość mocy z sieci zasilającej. Wprowadzenie mikroprocesorów – układów zawierających jednostkę arytmetyczno-logiczną (ALU), szyny adresowe i danych czy niezbędne układy peryferyjne, znacznie zwiększyło możliwości urządzeń cyfrowych. Nadal jednak nierozwiązany pozostawał problem złożoności układowej – oprócz mikroprocesora, konieczne było stosowanie sporej ilości dekoderów, zewnętrznych układów logicznych, interfejsowych oraz różnego rodzaju pamięci. Dopiero mikrokontrolery jednoukładowe, integrujące w sobie nie tylko ALU, ale także pamięci programu i danych oraz szereg dodatkowych obwodów peryferyjnych (cyfrowych i analogowych), pozwoliły tanio i szybko zrealizować praktycznie dowolny, nawet bardzo złożony projekt.

Budowa mikrokontrolera - Jakie parametry mikrokontrolerów są najważniejsze? 

Obecnie czołowi producenci układów scalonych oferują wiele tysięcy modeli mikrokontrolerów, różniących się praktycznie wszystkimi parametrami. Takie bogactwo wariantów przyprawia początkujących o ból głowy, jednak w rzeczywistości jest błogosławieństwem dla elektroników i programistów, którzy mogą praktycznie dowolnie wybierać układy idealne do potrzeb konkretnego projektu. Do prostszych zastosowań sterujących czy pomiarowych doskonale nadają się niewielkie mikrokontrolery, np. 8-bitowe AVR, PIC czy STM8, albo też 16-bitowe MSP430. Wraz ze wzrostem wymagań rośnie także złożoność architektury (32 bity), liczba i różnorodność układów peryferyjnych oraz diametralnie zwiększają się dostępne pamięci RAM i FLASH. Najbardziej złożone mikrokontrolery (np. STM32) są wyposażone nawet w koprocesory przeznaczone do wykonywania operacji zmiennoprzecinkowych czy też układy wspierające wyświetlanie grafiki wysokiej jakości.

Mikrokontrolery w ofercie sklepu Botland

Jako robotycy doskonale wiemy, jak niezbędne w naszej dziedzinie techniki są mikrokontrolery. Dlatego w tej kategorii udostępniliśmy bogatą ofertę mikrokontrolerów od czołowych producentów tych układów. Znajdziesz tutaj szeroki wybór prostych, znanych i lubianych procesorów AVR firmy Atmel (rodziny ATmega i ATtiny), nie tylko lubianych przez amatorów, ale także chętnie wykorzystywanych w prostych urządzeniach codziennego użytku czy… w warunkach uczelni wyższych i średnich szkół technicznych. Do bardziej zaawansowanych projektów polecamy mikrokontrolery z 32-bitowym rdzeniem ARM, produkowane przez ST Microelectronics (STM32) czy NXP (LPC). W zależności od wersji procesory te mogą bazować na architekturach ARM Cortex-M0+, M3 czy M4, choć coraz popularniejsze stają się obecnie superwydajne mikrokontrolery z rdzeniem CortexM7.

Mikrokontroler, a mikroprocesor

Mikroprocesor, a mikrokontroler - jaka jest różnica? Mikrokontroler to układ scalony, który posiada wyspecjalizowany mikroprocesor, który jest zdolny do autonomicznej pracy i został zaprojektowany do pracy w systemach kontrolno-pomiarowych. Mikrokontroler to w zasadzie mikroprocesor rozbudowany o dodatkowe układy pamięci i komunikacji.