Thumb Joystick z przyciskiem - SparkFun COM-09032

Indeks: SPF-01634 EAN: 5904422307882

Joystick podobny do analogowych urządzeń wykorzystywanych np. w kontrolerach PlayStation 2. Posiada możliwość wykrywania ruchów w dwóch kierunkach oraz przycisk, załączany poprzez naciśnięcie gałki

Thumb Joystick z przyciskiem - SparkFun COM-09032
19,90 zł
16,18 zł netto
Zapłać później
Producent: SparkFun
Kompatybilny z: Arduino

Opis produktu: Thumb Joystick z przyciskiem - SparkFun

Joystick podobny do analogowych urządzeń wykorzystywanych np. w kontrolerach PlayStation 2. Wykrywanie kierunków ruchu realizowane jest poprzez dwa potencjometry - po jednym (10 kΩ) na każdą oś. Urządzenie posiada także przycisk załączany poprzez naciśnięcie gałki.

Do obsługi urządzenia wystarczy mikrokontroler z przetwornikiem analogowo-cyfrowym (wejściem analogowym w Arduino). Informacje o położeniu gałki przekazywane są poprzez sygnał analogowy, w którym napięcie odpowiada danej pozycji. Każda oś posiada osobne wyprowadzenie analogowe. Stan przycisku wykrywany jest poprzez wyjście cyfrowe, które w przypadku załączenia osiąga stan niski.

Dla użytkowników Arduino, producent przygotował instrukcję podłączenia wraz przykładowym kodem. Joystick można wykorzystać do sterowania tzw. gimbalem, stosowanym np. do sterowania kamerami w robotach latających.

Akcesoria

W celu ułatwienia korzystania z urządzenia w naszej ofercie znajduje się podstawka PCB, umożliwiająca podlaczenie joysticka do płytki stykowej lub poprzez przewody. Moduł posiada wyprowadzenia zgodne z popularnym standardem listwy goldpin ( 2,54 mm).

Z wykorzystaniem płytki podłączenia joysticka sprowadza się do podpięcia pięciu wyprowadzeń:

  • VCC - Napięcie zasilania (od 3,3 V do 5 V).
  • GND - Masa układu.
  • VERT - Analogowe wyjście dla osi pionowej (w pozycji środkowej wartość równa połowie napięcia zasilania VCC/2).
  • HORIZ - Analogowe wyjście dla osi poziomej (w pozycji środkowej wartość równa połowie napięcia zasilania VCC/2).
  • SEL - Cyfrowy sygnał przycisku, w przypadku załączenia osiąga wartość GND, wyłączony - pozostaje niepodłączony (floating). W przypadku korzystania z przycisku należy włączyć wewnętrzny
  • rezystor podciągający (pull-up) lub dołączyć zewnętrzny element.

Uwaga!

  • Z powodu kilkuprocentowej tolerancji rezystorów, wartość środkowa może nie być równa połowie napięcia zasilania (VCC/2). Producent zaleca pomiar napięcia w pozycji środkowej oraz wpisanie stałej, sztywnej wartości do programu.

 

  • Joystick jest urządzeniem małej mocy. Powinien być podłączony tylko do wejść o dużej impedancji wejściowej np. portów mikrokontrolera. Nie należy podłączać urządzenia do elementów popierających stosunkowo dużego prądu: diod LED, silników - to może uszkodzić układ.

 

Thumb Joystick z przyciskiem - SparkFun COM-09032

Prezentowany Thumb Joystick z przyciskiem firmy SparkFun model COM-9032 wyróżnia się płynnym działaniem, dzięki czemu doskonale nadaje się do sterowania robotami. Ponadto przycisk jest wykonany z antypoślizgowego tworzywa zapewniającego wysoki komfort użytkowania.

Kolejną zaletą Thumb Joysticka z przyciskiem jest szeroki zakres ruchów. Dodatkowo joystick jest łatwy w użyciu i programowaniu, dzięki czemu może być z powodzeniem używany przez początkujących użytkowników mikrokontrolera Arduino.

Pozostałe właściwości Joysticka z przyciskiem firmy SparkFun model COM-09032

Opisywany Joystick z przyciskiem wyróżnia się kompaktowymi rozmiarami oraz prostym podłączeniem do podstawki PCB. Kolejnym zastosowaniem Joysticka jest sterowanie pracą serwomechanizmów.

Mikrokontroler Arduino nieustannie analizuje położenie drążka. Joystick w momencie zakończenia używania, błyskawicznie wraca do pierwotnej pozycji. W kategorii joystick Arduino może znaleźć szeroki wybór różnego rodzaju joysticków i modułów z joystickiem charakteryzujących się różnym kształtem i wielkością.

Przełącznik - Rodzaj monostabilny
Przycisk - Typ Joystick
Przełącznik - Kształt okrągły
Przełącznik - Podświetlenie nie
Kolor czarny
Długość 25 mm
Szerokość 25.0 mm
Wysokość 35 mm
Raster 2.54 mm
Szerokość opakowania 5 cm
Wysokość opakowania 6 cm
Głębokość opakowania 1.9 cm
Masa opakowania 0.007 kg

Jako pierwszy zadaj pytanie dotyczące tego produktu!

Opinie o produkcie

Thumb Joystick z przyciskiem - SparkFun COM-09032

5/5

Średnia Ocena

1

Opinie Klientów
Poniższe opinie zbieramy
i weryfikujemy przy pomocy
zewnętrznego partnera Trustmate
i pochodzą z procesu pozakupowego.
Bogusław K. 14.06.2021 Potwierdzony zakup
Wszystko ok

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:

Produkty z tej samej kategorii: