Kategorie

Arduino seria MKR - oryginalne płytki

Płytka Arduino Uno cieszy się ogromną popularnością na całym Świecie, zarówno wśród hobbystów chcących poznać tajniki systemów wbudowanych, jak i profesjonalistów, dla których prototypowanie elektroniki i oprogramowania jest chlebem powszednim. Podczas gdy Arduino Uno słynie z wszechstronności zastosowania w różnorakich projektach urządzeń i aplikacji, producent oferuje także serię płytek Arduino MKR, które zostały zaprojektowane z myślą o szybko rozwijającej się technologii internetu rzeczy (IoT). Płytki Arduino MKR to połączenie szerokich możliwości wykorzystania w aplikacjach elektroniki użytkowej połączone z przyjazną obsługą, nawet dla mniej doświadczonych majsterkowiczów.

Arduino MKR - idealne rozwiązanie dla projektów IoT

Płytki Arduino MKR stanowią znakomite narzędzie do szybkiego prototypowania projektów IoT, zarówna dla hobbystów, jak i profesjonalistów zajmujących się elektroniką i programowaniem. Tym co odróżnia płytki MKR od standardowych płytek Arduino Uno, są ich wymiary, które wynoszą 45mm x 18mm. Wszystkie płytki MKR posiadają taką samą liczbę portów wejść/wyjść w ilości 22, z czego 12 wyprowadzeń dwustanowych umożliwia generowanie sygnału PWM, a osobne 7 wyprowadzeń stanowią wejścia analogowe, a ponadto jedno wyjście analogowe. Jednym z najważniejszych atutów płytek Arduino MKR, jest ich wbudowana możliwość łączności bezprzewodowej na kilka sposobów, co otwiera przed użytkownikiem szeroką paletę rozwiązań w zdalnej współpracy urządzeń sterujących i wykonawczych.

Szerokie możliwości komunikacji

Wszystkie płytki Arduino MKR, bazują na 32-bitowym mikrokontrolerze SAMD21 Cortex M0+. Serce Arduino MKR, jest taktowane sygnałem zegarowym o częstotliwości 48MHz oraz posiada wbudowany wysoce precyzyjny zegar czasu rzeczywistego o częstotliwości 32,768 kHz. Na pokładzie znajdziemy także pamięć SRAM o pojemności 32kB oraz pamięć FLASH o pojemności 256kB. Większość oferowanych przez sklep Botland płytek Arduino MKR, posiada wbudowane moduły komunikacyjne WiFi i GSM oraz umożliwia komunikację za pomocą technologii IoT, sieci wąskopasmowej LoRa, a także SigFox. Choć płytki Arduino MKR są mniejsze wymiarowo względem płytek Arduino Uno, to w dalszym ciągu spełniają kompatybilność z rozszerzeniami sprzętowymi w postaci nakładek Arduino Shield. Podłączenie zewnętrznych płytek Arduino Shield do Arduino MKR, umożliwia także realizację łączności między urządzeniami ze sobą współpracującymi poprzez sieci Ethernet i CAN.

Arduino MKR - osprzęt zaprojektowany z myślą o zaawansowanych aplikacjach

Płytka MKR 485 daje użytkownikowi możliwość przesyłu informacji za pośrednictwem protokołu szeregowego RS-485. Inną ciekawą propozycją jest MKR Vidor4000, która jest pierwszą płytką Arduino wyposażoną w układ FPGA - matrycy bramek logicznych, które możesz zaprogramować odpowiednio pod Twoją aplikację. Płytka MKR1000 umożliwia łączność poprzez WiFi za pomocą chipu WINC1500 wspierającego standard IEEE 802.11 b/g/n oraz zapewniającego przepustowość danych na poziomie 72Mb/s. Z kolei za pomocą płytki MKR GSM 1400 bazującej na popularnym module SARAU201, będziesz mógł wykonywać połączenia telefoniczne w standardzie GSM. Znakomitym wyborem dla tych, którzy mają już doświadczenie z płytką Arduino Uno opartą o mikrokontroler 8-bitowy, a chcą rozpocząć naukę tajników sprzętowych i programowych systemów wbudowanych opartych o mikrokontrolery 32-bitowe, będzie płytka MKR Zero. Wbudowany interfejs szeregowy I2C, a także UART i SPI, slot na karty microSD, złącze USB do komunikacji z komputerem, to jedne z elementów wspólnych, które łączą płytki Arduino MKR z płytkami Arduino Uno. Nabywając płytkę MKR FOX 1200, możesz wykonać projekty urządzeń wymieniających między sobą komunikaty poprzez sieć SigFox, ale obecnie tylko na terenie Europy. Używając tę płytkę, możesz przez okres 1 roku subskrybować komunikaty w sieci SigFox oraz korzystać z usługi geolokalizacyjnej Spot’it za darmo.