Kategorie

Silniki wibracyjne

Silniki wibracyjne są produkowane w oparciu o dwie technologie - ERM i LRA. Pierwsza technologia wykorzystuje niesymetryczne obciążenie mechaniczne wirnika masą, które podczas obracania się wału generuje siłę odśrodkową powodującą wibrację. Druga technologia wykorzystuje rezonator liniowy, w którym niewielki element ferromagnetyczny połączony ze sprężyną, pod wpływem pola magnetycznego wpada w drgania i napędza silnik wibracyjny. W ofercie sklepu Botland dostępne są oba wymienione rodzaje silników wibracyjnych w różnych rozmiarach. W rozbudowanych projektach, silniki wibracyjne można połączyć szeregowo, np. 4 silniczki 3-woltowe i doprowadzić zasilanie z akumulatora bądź zasilacza 12V.

Silnik wibracyjny - mechaniczny sygnalizator zdarzeń w telefonach komórkowych

Technologia haptyczna i alarmowanie wibracyjne to dwie najpopularniejsze metody implementacji sygnałów wibracyjnych w urządzeniach elektronicznych. Technologia haptyczna wykorzystuje wibracje o różnych czasach trwania impulsów między poszczególnymi wibracjami, co pozwala na łatwe odróżnienie od siebie sygnalizowanych informacji, zaś alarmowanie wibracyjne wykorzystuje efekt liniowego narastania intensywności wibracji. Najlepszym tego przykładem są pierwsze telefony komórkowe, które miały wbudowane małe silniki wibracyjne, które sygnalizowały krótkimi sygnałami wibracyjnymi połączenie przychodzące bądź wiadomość tekstową. W późniejszym czasie, w przypadku wiadomości przychodzącej sygnalizowały wibracyjnie słowo “SMS” za pomocą alfabetu Morse’a. Współcześnie, sygnały wibracyjne mają także zastosowanie w wielu aplikacjach programowych na smartfony.

Silnik wibracyjne - inne praktyczne zastosowania

Stosując sprzężenie zwrotne, silniki wibracyjne mogą zostać użyte przy bezobsługowym oczyszczaniu rynien, w przypadku zatkania np. liśćmi. Takie metody oczyszczania wymagają zastosowania silników o większym momencie obrotowym. W mniejszej skali, takie mini silniki znajdują zastosowanie w laboratoriach chemicznych podczas sporządzania emulsji, a w domowych zastosowaniach jako napęd elektrycznej szczoteczki do zębów oraz napęd pompy tłoczącej powietrze do napełniania mankietu w elektronicznym aparacie do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi i pulsu serca. Silnik elektryczny może zostać użyty również w precyzyjnych układach napędowych małej mocy.