Kategorie

Silniki DC z przekładnią i enkoderami

Robotyzacja w dzisiejszych czasach jest jedną z najbardziej rozwijających się dziedzin w automatyzacji procesów. Dotyczy nie tylko procesów technologicznych, produkcyjnych, ale coraz częściej towarzyszy nam w codziennym życiu czyniąc pewne czynności łatwiejszymi i przyjemniejszymi. Przyjemność będzie jeszcze większa, gdy sam zbudujesz własnego robota. Jego podstawowym elementem wykonawczym jest silnik. Szeroką gamę jednostek napędowych znajdziesz w sklepie Botland.

Filtrowanie

Napięcie zasil. od
Napięcie zasil. do
Silnik - pobór prądu
Silnik - przekładnia
Prędkość obrotowa
Moment obrotowy
Średnica
Długość
Silnik - śr. wał
Masa
Producenci
Silnik - 2x wał

Silniki w robotyce i układach mobilnych

Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem na potrzeby zbudowania konstrukcji mobilnej, modułu ruchu, jest silnik DC. Swoją przygodę z napędami możesz zacząć już w skali micro stosując silnik DC, którego gabaryty zaczynają się już od wymiarów 4 mm (średnica) i długości 8 mm i masie tylko 1 g! Przy wymiarach 6 mm średnicy i 16 mm długości, dysponujemy napędem, który dostarcza nam momentu obrotowego o wartości 0,1 do 0,9 kg*cm przy prędkościach obrotowych od 2500 do 90 obr/min.

Precyzja

Budując układy z wykorzystaniem napędów elektrycznych bardzo często robisz to z wizją zastosowania ich w urządzeniach charakteryzujących się wysoką precyzją ruchu. Są to np. systemy wieloosiowe stosowane w układach pozycjonowania, urządzeniach do obróbki CNC, drukowania, pomiarów 2D i 3D. Tworzenie takich aplikacji będzie dla Ciebie dużo łatwiejsze, gdy zastosujesz w nich silnik krokowy lub silnik z enkoderem. Silnik krokowy to silnik DC zasilany impulsowo, w którym wirnik nie obraca się ruchem ciągłym, ale wykonuje ruch obrotowy o ściśle określony kąt. Najbardziej charakterystycznym parametrem silnika krokowego jest jego rozdzielczość opisująca stopień dokładności, podawana w krokach (impulsach) na obrót. W naszym sklepie znajdziesz silniki krokowe o rozdzielczości nawet 400 kroków na obrót i momentach obrotowych do 12,8 kg*cm!

Więcej mocy!

Pewnego rodzaju alternatywą dla silnika krokowego jest silnik z enkoderem i przekładnią.

Enkoder to nic innego jak przetwornik mechaniczno-elektryczny, który w przypadku silników dostarcza nam informację o położeniu kątowym wirnika wyrażonym w impulsach na obrót. Dzięki temu będziesz w stanie osiągnąć i kontrolować zadaną pozycję. Elementem mechanicznym, który może posłużyć do redukcji bądź znacznego zwiększenia momentu obrotowego silnika, a co za tym idzie zwiększenia lub redukcji prędkości obrotowej, jest przekładnia. W naszym sklepie znajdziesz silniki DC z wbudowaną przekładnią i/lub enkoderem, dzięki którym możesz uzyskać prędkości obrotowe rzędu 10000 obr/min, momenty obrotowe o wartości do 23kg*cm oraz rozdzielczość odczytu pozycji z enkodera o wartości ponad 10000 impulsów na obrót. Oferujemy również silniki DC z przekładnią kątową.