Kategorie

Magistrala CAN

Magistrala CAN (Controller Area Network - Can Bus) to urządzenie pozwalające na dwukierunkową komunikację między mikroprocesorami. Mówiąc inaczej, jest to szeregowa magistrala komunikacyjna, która powstała przede wszystkim po to, aby wspierać takie systemy jak ABS czy sterowanie silnikiem. Wysoka niezawodność i popularność magistrali CAN przyczyniła się jej rozwoju i szerszego zastosowania. Obecnie wykorzystywana jest w nowoczesnych samochodach, w budownictwie i w automatyce przemysłowej. Szyna CAN to rozwiązanie stosowane szeroko w bardziej rozbudowanych projektach.

Magistrala CAN (Szyna CAN) - Najważniejsze informacje

Komunikacja CAN stała się jednym z najpopularniejszych standardów przemysłowych sieci komunikacyjnych - w Polsce znajduje się na drugim miejscu po cenionym standarcie Profibus. Przy pomocy magistrali CAN urządzenia sterujące przekazują sygnał do robotów (lub automatów). Znakomicie sprawdza się również podczas komunikacji między sensorami, sterownikami i rejestratorami. Cechuje się stabilnością i dużą szybkością przesyłu danych, jednak należy pamiętać, że wraz z długością przewodu prędkość znacząco spada. Sieci CAN sprawdzają się w automatyzacji linii produkcyjnych, przy różnych systemach maszynowych, do sterowania pieców, w chłodniach czy do drukarek. Warto wiedzieć, że topologia szyna CAN to filar, na którym opiera się działanie sieci CAN.

Magistrala CAN - Moduły, konwertery i nakładki - Co oferujemy?

W naszej ofercie znajdują się przede wszystkim moduły, które pozwalają w prosty sposób podłączyć Twój mikrokontroler do magistrali CAN. Do wielu zastosowań bardzo często doskonale sprawdzają się nakładki na popularne płytki (mikrokontrolery) - posiadamy szeroki wybór nakładek do Arduino. Często komunikacja z urządzeniem odbywa się za pośrednictwem interfejsu SPI, a nakładka posiada wyprowadzone na wierzch piny mikrokontrolera. Magistrala komunikacyjna CAN nadal najczęściej wykorzystywana jest w motoryzacji - dostępna jest między innymi nakładka do Arduino, przystosowana do współpracy ze standardowym złączem samochodowym OBD-II i zawierająca instrukcję przykładowego podłączenia urządzenia. Warto pamiętać, że podczas korzystania z magistrali CAN i płytek wykorzystującą mikroprocesory ATmega, ze względu na ich niższą wydajność, funkcjonalność magistrali będzie obniżona. Oferujemy także moduły z interfejsami CAN - komunikacja w nich odbywa się zazwyczaj za pomocą złącza USB oraz interfejsu szeregowego UART- RX, TX. W systemach Windows lub Linux pojawi się jako wirtualny port COM.