Kategorie

Rozszerzenia i nakładki Intel

Minikomputery Intel, dedykowane do zaawansowanych i niskomocowych aplikacji IoT, doczekały się szeregu atrakcyjnych, dedykowanych platform startowych, które znakomicie ułatwiają rozpoczęcie pracy z tymi doskonałymi modułami. W tej kategorii znajdziesz, zaprojektowane specjalnie dla minikomputerów Intel Edison oraz Intel Joule, rozszerzenia. Zamieściliśmy tu także funkcjonalne nakładki i ich zestawy, wyposażone w szereg przydatnych złączy oraz najczęściej używanych elementów peryferyjnych.

Rozszerzenia dla płytki ewaluacyjnej Intel Joule

Firma Intel, wraz z wprowadzeniem na rynek wydajnych obliczeniowo minikomputerów SoM z serii Intel Joule, udostępniła dedykowane dla nich zestawy startowe, wyprowadzające na zewnątrz najpotrzebniejsze złącza interfejsów, dostarczające zasilanie oraz najważniejsze elementy peryferyjne. Dla tego właśnie zestawu firma DFRobot, jeden z największych graczy w segmencie płytek uruchomieniowych, modułów i elementów dla robotyki amatorskiej, zaprojektowała pasujące do oficjalnej platformy nakładki DFRobot Gravity IO Expansion Shield. Na płytce, oprócz szeregu złączy goldpin w różnych kolorach, ułatwiających identyfikację i redukujących ryzyko błędnego połączenia z zewnętrznymi urządzeniami, znalazły się także dwa 16-bitowe, czterokanałowe przetworniki ADC z interfejsem I2C – ADS1115 firmy Texas Instruments.

Nakładki dla minikomputerów Intel Edison

Także drugi produkt IoT od czołowego producenta procesorów komputerowych doczekał się dedykowanych zestawów uruchomieniowych. Firma SparkFun wprowadziła na rynek nakładki, kompatybilne z tym komputerem o wielkości znaczka pocztowego. Zestaw Intel Edison SparkFun Block zawiera trzy płytki: jedna z nich ma na pokładzie 9-osiowy czujnik IMU (żyroskop, akcelerometr i magnetometr), druga – miniaturowy, monochromatyczny wyświetlacz OLED wraz z przyciskami i joystickiem, zaś trzecia – czytnik kart micro SD. Rozszerzenia są łączone za pośrednictwem 70-pinowych gniazd i wtyków, kompatybilnych z oryginalnym gniazdem modułu Intel Edison.

Zamienniki modułów Intel

Firma Intel podała w 2017 roku oficjalne informacje o zakończeniu produkcji modułów IoT – w tym modułów Intel Edison i Intel Joule. W naszym sklepie nadal znajdziesz dedykowane rozszerzenia i nakładki dla tych minikomputerów, jednak do nowych projektów polecamy inne rozwiązania, które są produkowane przez cały czas. Jeżeli więc potrzebujesz małych modułów SoC, oferujących sporą moc obliczeniową i wbudowaną łączność WiFi/Bluetooth – zapoznaj się z ofertą płytek Raspberry Pi Compute Module, Particle Photon, Onion IoT czy PyCom IoT ESP32. Dla większych projektów polecamy doskonałe minikomputery Raspberry Pi 4B oraz 3B/3B+, NanoPi, Banana Pi czy Beagle Bone.