Kategorie

Odbiorniki podczerwieni

Odbiornik podczerwieni (IR) jest popularną, tanią i łatwą w użyciu technologią komunikacji bezprzewodowej. Podczerwień jest promieniowaniem elektromagnetycznym o długości fali przekraczającej długość fali światła widzialnego dla ludzkiego oka i od kilkudziesięciu lat stanowi podstawę działania pilotów od telewizorów i innego sprzętu użytku domowego, a od niedawna także aparatury zdalnego sterowania robotyce lub automatyce. Ponadto, właściwości promieniowania podczerwonego wykorzystano w konstrukcji kamer termowizyjnych - nieocenionych narzędzi w szeroko rozumianej diagnostyce medycznej i technicznej. Odpowiedni czujnik podczerwieni znajdziesz w naszym asortymencie.

Jak działa komunikacja na falach podczerwonych?

Promieniowanie podczerwone jest w uproszczeniu światłem niewidzialnym bezpośrednio dla ludzkiego oka i dzięki temu dobrze się sprawdza w komunikacji bezprzewodowej. Źródła promieniowania podczerwonego są obecne wśród nas w wielu miejscach. Światło słoneczne, oświetlenie elektryczne i wszelkie obiekty emitujące ciepło, również tworzą widmo promieniowania podczerwonego. W jaki sposób pośród takiej dużej ilości źródeł podczerwieni rozwiązano problem bezzakłóceniowej komunikacji pomiędzy urządzeniami wyposażonymi w moduł podczerwieni? Gdy wciskasz przycisk na pilocie od telewizora chcąc np. zmienić głośność lub nadawany program, wówczas podczerwona dioda LED wbudowana w pilot (czujnik IR) miga z częstotliwością 38kHz (jest to najczęściej spotykana częstotliwość w urządzeniach IR, ale spotykane są także inne częstotliwości, np. 36kHz czy 56kHz), aby przesłać zakodowaną informację do odbiornika IR wbudowanego w telewizorze. Aby sygnał przekazywany do odbiornika podczerwieni został prawidłowo odebrany, musi on zostać poddany modulacji. Za pomocą tego procesu, wysyłanemu sygnałowi jest nadawany odpowiedni kształt przebiegu czasowego, dzięki czemu zostaje on prawidłowo rozpoznany i rozkodowany w celu zmiany parametru w zależności od wciśniętego przycisku na pilocie.

Szerokie możliwości współpracy z telefonem komórkowym i Arduino

Standardem w większości współcześnie produkowanych telefonów dotykowych jest wbudowany czujnik podczerwieni, który wykrywa temperaturę ludzkiego ciała i steruje załączaniem i wyłączaniem wyświetlacza w trakcie wykonywania rozmów głosowych. Za pomocą złącza na podczerwień do telefonu, możesz sparować telefon z modułem podczerwieni, otrzymując wiele możliwości sterowania zewnętrznymi obiektami. Wówczas z pokładu telefonu, możesz zarządzać parametrami pracy urządzeń klimatyzacyjnych, sterować roletami drzwi i okien, a nawet używać telefon jako konsolę do gier. Podłączenie czujnika IR do Arduino, umożliwi Ci zbudowanie m.in. robota z funkcją wykrywania przeszkód na swoim torze ruchu, a także inteligentnego systemu sterowania oświetleniem w pomieszczeniu. Wybierz odpowiedni czujnik podczerwieni do swojego projektu.