Kategorie

Grove - moduły dźwiekowe

Oferta czujników dźwięku i sygnalizatorów elektroakustycznych systemu modułów Grove od Seeed Studio, kompatybilnymi z Arduino i Raspberry Pi. Czujniki umożliwiają zbudowanie wszelkich aplikacji wykorzystujących sygnały dźwiękowe do sterowania (np. przełączniki akustyczne), a także wzbogacenie projektów o funkcję emisji sygnału dźwiękowego uruchamianego w wyniku zaistnienia konkretnego zdarzenia, np. niskiego poziomu naładowania baterii. W ofercie posiadamy także moduły diod LED, które mogą współpracować z czujnikami i sygnalizatorami dźwiękowymi.

Mikrofony - najpopularniejsze czujniki dźwięku

Mikrofony są czujnikami działającymi na zasadzie proporcjonalnego przetwarzania energii mechanicznych drgań membrany magnetycznej na energię elektryczną, w postaci napięcia wywołującego przepływ prądu w uzwojeniu cewki. Najczęściej spotykane konstrukcje mikrofonów używanych na estradach i w studiach nagraniowych to mikrofony dynamiczne, wstęgowe i pojemnościowe. Poza popularnymi mikrofonami, stosowane są także czujniki dźwięku działające w oparciu o zjawiska piezoelektryczne i elektrostatyczne, które umożliwiają wykrywanie dźwięku w rozmaitych aplikacjach przemysłowych, medycznych, w robotyce, a także w identyfikowaniu i śledzeniu obiektów, np. metodą echolokacji. Konstrukcja takich czujników pozwala na wykrywanie fal dźwiękowych, których częstotliwości mieszczą się poza widmem pasma słyszalności dla człowieka. Przykładowo, czujniki ultradźwiękowe są używane w procesie zgrzewania tworzyw sztucznych, a czujniki infradźwiękowe używane są w procesie inspekcji struktury materiałów o mniejszej gęstości od większości metali, np. drewna, betonu, czy cementu. Na pomiary wykonywane takimi czujnikami nie wpływa naświetlenie środowiska, tak jak to może mieć miejsce przy pomiarach czujnikami natężenia światła i rozpoznawania kolorów.

Buzzery - jedne z najmniejszych głośników o szerokim polu zastosowań

Buzzer to niewielki głośnik, który pod wpływem podania napięcia na jego wyprowadzenia wytwarza wyraźny sygnał dźwiękowy. Najczęściej konstrukcja i zasada działania buzzera, opiera się na drganiu materiału piezoelektrycznego między dwiema elektrodami. Aby buzzer wytwarzał dźwięk, na jego elektrody należy podać napięcie zmienne w czasie, np. w formie sygnału PWM z wyjścia mikrokontrolera. Buzzery znajdują zastosowanie we wszystkich aplikacjach, które wymagają źródeł prostego sygnału akustycznego, takich jak np. kuchenki mikrofalowe z sygnalizacją dźwiękową zakończenia ogrzewania posiłku, urządzenia alarmowe i ostrzegawcze, a także elektroniczne zabawki. Buzzery są także spotykane w komputerach stacjonarnych klasy PC i dają o sobie znać m.in. w trakcie ostrzeżenia użytkownika o włączeniu funkcji klawiszy trwałych. Dzięki niewielkim wymiarom i niskiemu poborowi energii, znajdują także zastosowanie w grających kartkach upominkowych.

Wysokiej jakości czujniki dźwiękowe Grove

Czujniki poziomu głośności zostały zaprojektowane w celu wykonywania pomiarów poziomu ciśnienia akustycznego otoczenia. Wbudowany mikrofon elektretowy i wzmacniacz operacyjny odpowiednio filtrujący sygnał wejściowy od zakłóceń (pasmo przepustowe zależy indywidualnie od modelu) i potencjometr regulacji wzmocnienia sygnału wyjściowego z czujnika (dotyczy modelu opartego o układ LM2904), umożliwiają precyzyjną kalibrację i wykorzystanie tych czujników w aplikacjach sensorycznych do wykrywania dźwięku i pomiaru jego parametrów. Czujniki są kompatybilne z Arduino - na ich wyjściu otrzymywany jest sygnał analogowy w postaci napięcia. Wyjście czujnika należy podłączyć do wejścia przetwornika analogowo-cyfrowego w Arduino, natomiast w aplikacjach czysto sprzętowych, których celem jest wykrywanie dźwięku o amplitudzie progowej, czujnik należy podłączyć do jednego z wejść komparatora, bądź wzmacniacz operacyjnego pracującego w trybie dyksryminatora okienkowego.