Kategorie

Mostki prostownicze

Mostki prostownicze to elementy elektroniczne, które wykorzystywane są w sprzętach takich jak zasilacze czy ładowarki z gniazdami przystosowanymi do współpracy z siecią prądu zmiennego. Mają one za zadanie „wyprostować” przebieg sygnału z gniazda (AC) tak, aby na wyjściu pojawił się prąd stały (DC). Większość urządzeń elektronicznych, z których korzystamy na co dzień, pracuje dzięki zastosowaniu mostków prostowniczych w zasilaczach lub ładowarkach – na przykład telewizor, laptop, telefon i wiele innych.

Mostek prostowniczy – do czego służy

Mostek prostowniczy to element elektroniczny, który ma za zadanie „prostować” przebieg sygnału prądowego otrzymany na wejściu. W standardowych gniazdach elektrycznych dostępny jest prąd zmienny, który nie nadaje się do zasilania wielu elektronicznych urządzeń. Aby przystosować go do ich potrzeb, często wykorzystuje się odpowiednie zasilacze lub ładowarki, w których zainstalowane są między innymi mostki prostownicze. Takie elementy są w stanie zamienić prąd zmienny (z gniazdka) na prąd stały (taki jak z baterii czy akumulatora samochodowego).

Czym są prostowniki

Prostowniki najczęściej wytwarzane są z odpowiednio połączonych ze sobą diod prostowniczych. Aby dobrze zrozumieć temat, warto wiedzieć, że prąd zmienny, z którego korzystamy w gniazdach ściennych, ma charakterystykę sinusoidalną – na przemian zmienia polaryzację na dodatnią i ujemną. Najprostszym prostownikiem jest układ z jedną diodą prostowniczą. Jest to jednak mało wydajne rozwiązanie dla większych urządzeń, ponieważ energia wpływająca na wejściu układu jest wykorzystywana jedynie przez pół okresu – w drugiej połowie napięcie jest po prostu zatrzymywane. Takie rozwiązanie znajduje zastosowanie w układach o niewielkiej mocy. Obecnie często wykorzystywane są układy dwupołówkowe, które wykorzystują napięcie przez cały okres. Dobrym przykładem jest tak zwany mostek Graetza – jeden z najczęściej występujących układów tego typu. Składa się on z czterech diod prostowniczych ustawionych w taki sposób, że staje się pełnookresowym prostownikiem. Napięcie podczas pierwszej połowy okresu przepływa przez dwie diody, natomiast dwie kolejne są spolaryzowane zaporowo, natomiast w drugiej połowie okresu sytuacja się odwraca (diody, które przewodziły, działają zaporowo, a zaporowe – przewodzą). W rezultacie użytkownik na wyjściu otrzymuje prąd o napięciu płynącym w jednym kierunku, ale ze znacznym tętnieniem. Aby zapobiec takiemu efektowi, w tego typu układach stosuje się tak zwane filtry dolnoprzepustowe (na przykład odpowiednio dopasowany kondensator), które wygładzają przebieg sygnału. Obecnie elektronicy najczęściej korzystają z gotowych układów zamkniętych w niewielkich obudowach, dzięki czemu nie muszą budować własnych mostków prostowniczych z diod.

Co oferujemy w tym dziale

W naszej ofercie znajdziesz wysokiej jakości mostki prostownicze w większości od firmy MASTER INSTRUMENT CORPORATION. To jeden z największych światowych producentów części elektronicznych. Istnieje od 1988 roku i specjalizuje się w wytwarzaniu prostowników oraz diod LED. Oferujemy między innymi różnorodne produkty wykonane w technologii THT (przewlekanej), w których przepływające napięcie nie może przekroczyć 1000 V. W większości to układy przeznaczone do prądu jednofazowego. Każdy z takich produktów jest sprzedawany w ilości pięciu sztuk w ramach jednego zakupu. Mamy mostki prostownicze o ograniczeniach przepływającego prądu do 6 A, 10 A, 15 A, 25 A, 35 A czy 50 A. Produkty dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach, aby łatwiej było je dopasować do układu. Proponujemy również niewielki model tego typu wykonany w technologii SMD z oznaczeniem S125. Jest on jest przeznaczony do wykorzystania z napięciem nie większym niż 250 V oraz natężeniem nieprzekraczającym 1 A. Mostek służy do zastosowania z prądem jednofazowym i jest przeznaczony do montażu powierzchniowego, a dostarczany jest w liczbie 10 sztuk (w specjalnym opakowaniu na elementy SMD).

Gdzie wykorzystać takie elementy

Tego typu układy najczęściej wykorzystywane są przy projektach elektronicznych o niewielkim poborze mocy. Dobrym przykładem może być układ zapewniający zasilanie do prototypów urządzeń mających w ostatecznej wersji pracować na baterii. Mostki prostownicze tego typu można wykorzystywać na przykład do zasilania układów logicznych, inteligentnych lampek, do budowy ładowarek telefonicznych czy zasilania stacji pogodowej – ilość możliwości jest praktycznie nieskończona.