Kategorie

Ultradźwiękowe czujniki odległości

Obok czujników zbliżeniowych do pomiaru odległości wykorzystujących światło podczerwone bądź wiązkę laserową, wyróżnia się także ultradźwiękowe czujniki odległości, które są wykorzystywane w różnych zautomatyzowanych aplikacjach. Ich zadaniem jest wykrywanie obiektów i pomiar odległości od nich. Czujniki ultradźwiękowe do funkcjonowania wykorzystują ultradźwięki, czyli dźwięki, których częstotliwości przekraczają teoretyczne pasmo słyszalne dla ucha ludzkiego (tj. powyżej 20kHz).

Filtrowanie

Napięcie zasil. od
Napięcie zasil. do
Moduł - typ
Moduł - Temperatura od
Moduł - Temperatura do
Moduł - Temperatura dokładność
Moduł - Odległ. do
Moduł - Odległ. od
Moduł - montaż
Producenci

Produkty na stronie

Produkty na stronie

Jak działa ultradźwiękowy czujnik odległości?

Zasada działania ultradźwiękowego czujnika odległości polega na wysyłaniu przez czujnik ultradźwięków i odbieraniu ich z powrotem - analogicznie jak w przypadku wiązki laserowej z laserowych czujnikach odległości. Na podstawie różnicy czasu pomiędzy wysłaniem a odebraniem sygnału (ultradźwięku), jest możliwe wyznaczenie odległości między czujnikiem, a obiektem od którego nastąpiło odbicie fali ultradźwiękowej. Ponieważ ultradźwiękowe czujniki odległości używają w procesie pomiarowym sygnału dźwiękowego, a nie światła, mogą zostać użyte w aplikacjach, gdzie czujniki fotoelektryczne wykazują trudności w wykrywaniu obiektów z tworzyw sztucznych oraz krzywych powierzchni o bardzo dobrej odbijalności światła. Czujniki ultradźwiękowe są także odporne na wszelkie zakłócenia świetlne środowiska oraz środowisko obficie zanieczyszczone kurzem.

Czym się kierować przy wybieraniu czujnika ultradźwiękowego?

W zależności od wymagań aplikacji, czujniki ultradźwiękowe mogą być zainstalowane do różnych urządzeń na wiele sposobów. Emisja fal ultradźwiękowych z czujnika polega na wysyłaniu ich w przestrzeń, podobnie jak wiązka lasera z czujnika fotoelektrycznego, więc równoległa współpraca tych czujników może wyjść bardzo efektownie przy wykonywaniu pomiarów w środowiskach o łatwym rozpraszaniu fal dźwiękowych i świetlnych. Dla większości aplikacji wykorzystujących ultradźwiękowe czujniki odległości w trudnych warunkach, warto zainstalować dodatkowy czujnik fotoelektryczny w celu zapobiegnięcia nieprawidłowym odbiciom fal ultradźwiękowych, które mogą poważnie sfałszować pomiar.

Warto uwzględnić także takie aspekty, jak dobór optymalnego trybu pomiaru w zależności od aplikacji czujnika, wymagany zasięg pomiarowy, rodzaj wyjścia informacji pomiarowej (np. w celu podłączenia do wejścia analogowego w Arduino, bądź do przekaźnika przełączającego np. kierunek jazdy robota), a także kształt i materiał obudowy urządzenia, w którym chcemy zamontować ultradźwiękowy czujnik odległości.