Kategorie

Interfejsy

Interfejs to w elektronicznym żargonie dowolny element znajdujący się pomiędzy innymi układami, choć nie tylko. Interfejsem użytkownika nazywa się zespół wyświetlaczy i manipulatorów, takich jak pokrętła czy przyciski, które dany układ wykorzystuje do komunikowania się z użytkownikiem. W naszym sklepie znajdziecie szeroki wybór elementów elektronicznych dedykowanych do budowy interfejsów elektronicznych, od systemów komunikacyjnych, poprzez translatory poziomu, po ekspandery linii cyfrowych, obsługujące wiele rodzajów cyfrowych interfejsów szeregowych.

Szeroki wybór metod komunikacji między układami elektronicznymi:

Konwertery interfejsów komunikacyjnych

W ofercie naszego sklepu znajdziecie szeroki wybór układów pozwalających na łączenie ze sobą różnych interfejsów komunikacyjnych się między sobą. Przykładem tego rodzaju układów są kontrolery interfejsów komunikacyjnych, takich jak wi-fi czy Ethernet. Są one wyposażone w możliwość przyłączenia np. do mikrokontrolera czy komputera jednopłytkowego z wykorzystaniem jednego z popularnych interfejsów szeregowych, takich jak SPI czy I2C. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju układu scalonego w minikomputerze system, który normalnie nie jest wyposażony w dostęp do sieci Internet, może być do niej podłączony poprzez wi-fi lub kablowy Ethernet.

Translatory poziomów napięć

Każdy standard transmisji cyfrowej specyfikuje różne poziomy napięć, które oznaczać będą dwa stany cyfrowe – stan wysoki oraz stan niski. Zazwyczaj przyjmuje się, że wyższe z napięć, plasujące się zazwyczaj w okolicy napięcia zasilania, jest napięciem stanu wysokiego, a drugie, około potencjału masy, jest napięciem symbolizującym stan niski. Występują też interfejsy różnicowe, tj. takie, gdzie stan wysoki i niski kodowany jest nie bezpośrednio napięciem, a różnicą napięć. Aby połączyć ze sobą różne standardy przesyłu danych cyfrowych, konieczne są translatory poziomów napięć. Elementy takie dostępne są w postaci układów scalonych w naszym sklepie.

Ekspandery interfejsów cyfrowych

Jeśli w naszym układzie brakuje nam linii cyfrowych, na przykład do sterowania ogromną ilością diod LED lub monitorowania dużej liczby przycisków w naszym systemie, w sukurs przychodzą układy scalone zwane ekspanderami. Elementy te wyposażone są z jednej strony w cyfrowy interfejs szeregowy, taki jak na przykład SPI czy I2C, a z drugiej posiadają zazwyczaj 8- lub 16-bitowy interfejs równoległy. Linie cyfrowe ogólnego przeznaczenia, które wykorzystać można w systemie w niemalże dowolny sposób, jak wszystkie inne linie GPIO.