Kategorie

Układy logiczne

Układy logiczne - W tej kategorii proponujemy Państwu układy logiczne, które są w wielu przypadkach podstawowym elementem dzisiejszej elektroniki. W naszym sklepie posiadamy szeroką ofertę na podzespoły elektroniczne oraz akcesoria do nich. Budując proste czy nieco bardziej skomplikowane układy, warto skorzystać z naszej oferty. Korzystając z układów logicznych, poprawimy komfort i prędkość swojej pracy. Dzięki zmniejszonej wrażliwości na zakłócenia układy cyfrowe zapewniają lepsze wyniki i mniejszą awaryjność. Bramki logiczne wykorzystać można w wielu elektronicznych projektach.

Algebra Boole’a i bramki logiczne

Myśląc o układach logicznych pierwszą myślą, jaka pojawia nam się w głowie, są dobrze znane bramki logiczne. Układy cyfrowe to rodzaj układów elektronicznych, gdzie sygnały napięciowe najczęściej przyjmują dwa poziomy i są określane przez cyfry 0 i 1, co pozwala zastosować algebrę Boole’a, z tego właśnie powodu takie układy nazywane są układami logicznymi. Wykorzystując bramki AND, NAND, OR, NOR, NOT, XOR oraz XNOR jesteśmy w stanie zrealizować każdą operację logiczną potrzebną w naszym systemie.

Rodzaje bramek i ich znaczenie

Korzystając z bramek logicznych i opierając się na algebrze logicznej, możemy budować i projektować różnorodne systemy np. alarmowe, radia cyfrowe czy nawet komputer. Układy logiczne to m.in. Bramka AND inaczej koniunkcja lub iloczyn bitowy daje na wyjściu stan wysoki tylko, gdy sygnały wejściowe również będą w stanie wysokim. Bramka NOT, czyli negacja lub inwerter służy do zmiany bitu wyjściowego na odwrotny niż wejściowy. Bramkę OR można wykorzystać do uzyskania stanu wysokiego na wyjściu w momencie, gdy któryś z sygnałów wejściowych jest wysoki lub wykorzystać negację tej bramki i zaplanować bramkę NOR w układzie. Bramka NOR to negacja sumy.

Logika w codziennym użyciu

Funkcja boolowska wykorzystywana w układach logicznych to matematyczny model układu kombinacyjnego. Układy te możemy wykorzystać do budowy m.in. mikroprocesorów, multiplekserów czy do sterowania wyświetlaczami LED, czy w systemach alarmowych. Proponujemy szeroki wybór układów logicznych, co pozwala między innymi na bezstratne kodowanie i przesył informacji, uproszczony zapis i przechowywanie informacji, zmniejszona wrażliwość na zakłócenia elektryczne. Zapraszamy do zakupów w naszym sklepie, a w razie pytań – śmiało napisz do nas!