Kategorie

Multipleksery

Multipleksery to komponenty elektroniczne, które występują zarówno jako elementy cyfrowe, jaki i elementy analogowe. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania w układzie elektronicznym, w prosty sposób można zwiększyć ilość wejść (na przykład do mikroprocesora). Multiplekser posiada infrastrukturę do obsłużenia szeregu podłączonych generatorów sygnałów (na przykład czujników) za pomocą jednego sygnału sterującego, który ostatecznie spowoduje zwrócenie przez urządzenie pojedynczego wyniku na wyjściu. Nasz sklep oferuje szeroki wybór multiplekserów analogowych w obudowach DIP (SMD - powierzchniowe oraz THT - przewlekane) o 4 do 8 kanałów oraz szeroki wybór modułów z multiplekserami cyfrowymi od 2 do 8 kanałów.

Multipleksery

Multiplekser działa jak przełącznik - posiada kilka lub nawet kilkadziesiąt wejść na sygnały, wejścia adresowe oraz jedno wejście sterujące i jedno wyjście. Niezależnie od rodzaju urządzenia, schemat podłączeniowy jest bardzo podobny - różni się przede wszystkim układem i liczbą wejść. Każdy multiplekser tego typu posiada wejście sterujące, wyjście (tu będzie pojawiać się sygnał zwrotny), wyprowadzenia do podłączenia generatorów sygnałów (na przykład sensorów) i wejścia adresowe. Multiplekser jest układem komutacyjnym, który jest zaprojektowany w taki sposób, aby zwrócił wartość sygnału jednego z wejść informacyjnych, którego indeks został określony za pomocą wejścia sterującego. Multipleksery mogą działać również jako demultipleksery. Oznacza to, że do jednego wyprowadzenia możesz podłączyć tyle sygnałów, ile urządzenie ma określonych kanałów (multiplekser), lub możesz wyprowadzić tyle sygnałów tylko z jednego pinu (demultiplekser). Warto pamiętać że urządzenia tego typu działają po podłączeniu prądu o określonych parametrach, a parametry sygnału na wyjściu nie mogą ich przekroczyć.

Co oferujemy w tej kategorii?

W ofercie posiadamy kilka rodzajów multiplekserów analogowych oraz wiele modeli cyfrowych. Urządzenia analogowe są dostępne zarówno w wersjach do montażu SMD, jak i THT - cena takich urządzeń jest niższa od oferowanych multiplekserów analogowych. Multipleksery cyfrowe to w większości moduły z gotowymi wyprowadzeniami w postaci pól lutowniczych, przygotowanych na przykład do wlutowania goldpinów. Urządzenia można wykorzystać również do pracy z sygnałami cyfrowymi (na przykład z interfejsem I2C lub SPI). Posiadamy multipleksery - między innymi 2-bitowy, 4-bitowy i 8-bitowy. Jedno z 8-kanałowych urządzeń posiada wyjściową magistralę I2C, która umożliwia zmiany adresu, co w konsekwencji pozwala na podłączanie aż 64 urządzeń I2C.