Kategorie

Moduły RTC

Moduły RTC - Możliwość określenia dokładnego czasudaty i godziny – jest niezbędna dla wielu urządzeń elektronicznych, począwszy od prostych zegarów i budzików, a skończywszy na centralkach inteligentnego domu i loggerach danych pomiarowych. Wskazywanie czasu stanowi jedną z ich podstawowych funkcji. Gotowe moduły RTC zapewniają aktualną informację o dacie i godzinie nie tylko wtedy, gdy dostępne jest zasilanie z sieci, ale także w razie nagłej przerwy w dostawie energii np. w wyniku awarii, a nasz zegar czasu rzeczywistego w urządzeniu ma zapewnione działanie.

Moduły RTC - idealne do awaryjnego określania czasu

Nawet po najdokładniejszej synchronizacji ze wzorcem, funkcja wskazywania czasu na nic się nie zda, jeżeli nie zapewnimy naszemu urządzeniu możliwości podtrzymania zasilania po zaniku napięcia z głównego zasilacza czy akumulatora. W tym celu stosuje się zasilanie rezerwowe, najczęściej w postaci niewielkiej baterii litowej lub małego akumulatorka. Pobór prądu w stanie podtrzymania musi być jednak minimalny, by energii wystarczyło na długo. Do tego dochodzi konieczność obliczania lat przestępnych, pilnowania liczby dni w danym miesiącu… To właśnie zadanie dla RTC.

Zawsze na czas z modułem RTC (Zegar czasu rzeczywistego)

RTC – czyli zegar czasu rzeczywistego, ang. real time clock – jest urządzeniem tak istotnym, że bardziej zaawansowane mikrokontrolery mają już odpowiednią jednostkę wbudowaną jako jeden z pokładowych układów peryferyjnych. Prostsze mikrokontrolery i płytki ewaluacyjne (w tym arduino), ale także komputery jednopłytkowe (Raspberry i in.) nie są wyposażone fabrycznie w zegar czasu rzeczywistego. W takich przypadkach z pomocą przychodzą moduły RTC. W naszym sklepie znajdziecie zarówno małe, tanie moduły w formie płytek dołączanych za pomocą goldpinów, jak i bajecznie proste w użyciu shieldy arduino i płytki dedykowane dla Raspberry Pi.

Małe jest piękne

Pomimo wielu funkcji, zegar RTC zazwyczaj jest niewielką płytką, której rozmiar warunkuje przede wszystkim wielkość zastosowanej baterii lub złącza. Jednak niektóre z modułów zachwycają swoimi małymi rozmiarami, predysponującymi je do stosowania w urządzeniach, w których ilość miejsca jest szczególnie ograniczona. Przykładem takiego zegara jest Tiny RTC, którego rozmiary zewnętrzne niewiele przekraczają średnicę baterii CR2032. Jeżeli z uwagi na zastosowanie urządzenia wymiana baterii wiązałaby się z dużymi trudnościami lub byłaby niemożliwa, warto rozważyć kupno modułu z zasilaniem podtrzymywanym za pomocą bezobsługowego superkondensatora.