Kategorie

Płytki stykowe

Płytki stykowe

Uczysz się elektroniki? A może tworzysz projekty i chcesz je przetestować, zanim ostatecznie połączysz podzespoły? Tak czy inaczej, płytki stykowe, które znajdziesz w naszym sklepie to idealne rozwiązanie. Płytki stykowe umożliwiają bowiem bajecznie proste połączenie wielu elementów elektronicznych. Kiedyś, aby połączyć ze sobą dane elementy, należało płytkę wytrawić, następnie wlutować komponenty, a na koniec podłączyć. Bardzo często miała miejsce przykra niespodzianka – układ nie działał. Dzięki płytkom stykowym można to zrobić bez lutowania. Czyli mamy możliwość wykorzystania tych samych elementów jeszcze w innych projektach, ponieważ płytka nie jest w żaden sposób uszkodzona. Genialne w swojej prostocie.

Produkty na stronie

Produkty na stronie

Układanie elementów na płytce stykowej – zrób to sam

Dla wytrawnych pasjonatów płytka stykowa to totalne uproszczenie i nieodzowny element prac nad różnymi projektami. W zasadzie mogą testować rozwiązania na niej z zamkniętymi oczami. Jeśli nie należysz do tej grupy – nie panikuj. Płytki stykowe to nie zadanie rodem z Mensy. Po krótkiej analizie – wszystko stanie się jasne, a praktyka tylko to potwierdzi. Najważniejsze co musisz wiedzieć to fakt, że w jeden otwór wkłada się tylko jeden przewód połączeniowy czy nóżkę elementu. Warty zapamiętania jest również sposób ułożenia blaszek wewnątrz płytki. Na rynku jest cała masa płytek stykowych, stąd może to sprawiać wrażenie niewykonalnego. Nic bardziej mylnego.

Płytka stykowa 400 otworów - omówienie

Jest to jedna z najpopularniejszych płytek stykowych, ponieważ dzięki niej można budować zdecydowaną większość nieskomplikowanych układów. W tej płytce umowne linie zasilania znajdują się na dwóch krawędziach i każda z nich jest odseparowana. Co więcej, na środku płytki położone są dwie kolumny, które rozdzielone jest odcięciem. Każda kolumna składa się z 30 blaszek, a w każdej z nich 5 otworów. Czyli każda kolumna umożliwia nam uzyskanie 30 sygnałów, do których możemy wpiąć 5 elementów. Dzięki elementom, które wystają z plastikowej obudowy, można połączyć ze sobą kilka płytek stykowych. Szukasz innej płytki? Mamy płytki np. 630 otworów, 830 otworów, a nawet całe zestawy. Zajrzyj do nas i sprawdź.

Zalety

Skoro już wiemy tak dużo o płytkach stykowych, to zbierzmy w całość ich dobre strony. Przede wszystkim to niesamowicie prosty sposób na naukę elektroniki lub testowanie konstruowanych schematów bez konieczności lutowania i ponownego wytrawiania w przypadku błędów. Ponadto z tych samych elementów możesz stworzyć kolejne projekty, ponieważ wszystko jest jak nowe. Jak już uczysz się umieszczania elementów na płytce, to zdajesz sobie sprawę, że trudno popełnić błąd, ponieważ na płytce stykowej wszystko przejrzyście widać. Tworzenie swoich prototypów jeszcze nigdy nie było tak szybkie i proste, ponieważ w przypadku pomyłki, jedyne co musisz zrobić to przepiąć kabel. Co więcej, dzięki możliwości połączenia ze sobą kilku płytek stykowych, można tworzyć projekty bardziej zaawansowane i rozbudowane. Nasz sklep posiada wiele różnych płytek – każdy wybierze coś dla siebie.