Kategorie

Moduły GSM

Moduł GSM - Choć przekaz informacji na odległość towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów, to wykorzystanie do tego celu elektryczności (a niedługo później elektromagnetyzmu) miało swój początek zaledwie niecałe dwa wieki temu. Dzisiaj nikogo nie dziwi już możliwość wykonania połączenia głosowego z drugą osobą niezależnie od tego, czy znajduje się ona w tym samym budynku, czy po drugiej stronie globu. Dzięki nowoczesnym modułom GSM możliwa jest także komunikacja z urządzeniami – sterownikami, systemami telemetrii czy robotami oraz maszynami latającymi. W tej kategorii znajdziesz moduły GSM do zabudowy w końcowym urządzeniu, jak i gotowe shieldy oraz płytki zgodne z Arduino i wyposażone w zintegrowane moduły GSM.

Produkty na stronie

Produkty na stronie

Moduły GSM, czyli komunikacja SMS, HTTP i dużo więcej

Produkowane dzisiaj moduły GSM pozwalają na wykorzystanie niemal wszystkich dobrodziejstw, jakie niesie ze sobą rozwój nowoczesnych sieci telefonii komórkowej. I choć nadal wiele modułów wspiera połączenia głosowe, to obecnie funkcja ta jest relatywnie najrzadziej używana w urządzeniach spoza segmentu telefonów komórkowych – do celów transmisji danych sterujących, pomiarowych, czy kontrolnych znacznie bardziej przydatna jest możliwość wysyłania i odbierania wiadomości SMS oraz nawiązywania połączeń internetowych. W tym ostatnim przypadku do wyboru są praktycznie wszystkie najważniejsze protokoły i tryby pracy – w tym wysyłanie zapytań HTTP, niskopoziomowe połączenia TCP i UDP, a także obsługa transferu plików do/z serwerów FTP. Co ważne, praktycznie wszystkie moduły GSM obsługują komendy AT, czyli prosty w implementacji protokół tekstowy, który z powodzeniem może być wykorzystywany do wykonywania „ręcznych” testów modułu poprzez dowolny program terminalowy, obsługujący wirtualne porty szeregowe (z wykorzystaniem konwertera USB-UART).

Moduły GSM we wszystkich rozmiarach

W naszej ofercie udostępniliśmy bogatą ofertę modułów GSM, zarówno w formie miniaturowych układów do wlutowania na płytę docelowego urządzenia, jak i gotowych płytek wyposażonych w obwody zasilania, anteny oraz wszystkie niezbędne złącza i elementy konfiguracyjne. W tej pierwszej grupie znalazł się np. doskonały moduł GSM/GPRS Fibcom G510 Q50-00, przeznaczony do montażu powierzchniowego z wykorzystaniem pinów lutowniczych znajdujących się na wszystkich czterech bokach podstawy o wymiarach 20,2x22,2 mm. Niewiele większy jest gotowy moduł GSM GPRS Bluetooth – h-nanoGSM v.1.08. Na maleńkiej płytce o wymiarach 30x32 mm znalazły się (oprócz samego modułu) także dwa złącza antenowe U.FL, przycisk Power, gniazdo miniUSB, diody LED oraz gniazdo karty SIM i pady do wlutowania złącza goldpin 2,54 mm. Jakby tego było mało – na tej samej płytce zmieścił się nawet scalony kontroler ładowania akumulatora litowo-polimerowego.

Nakładki GSM dla Arduino i Raspberry Pi

Jeżeli Twój projekt opiera się na Arduino i chcesz uniknąć prowadzenia przewodów pomiędzy modułem GSM a płytką bazową, z pewnością przypadnie Ci do gustu jedna z oferowanych przez nas nakładek Arduino Shield, zawierających moduł GSM zamontowany na płytce o konstrukcji w 100% kompatybilnej sprzętowo z Arduino. Dobrym przykładem jest DFRobot Shield GSM/LTE/GPRS/GPS – płytka oferuje nie tylko szybką łączność cyfrową za pośrednictwem sieci komórkowej, ale także dostęp do bieżącej geolokalizacji (dzięki odbiornikowi GPS). Dla Raspberry Pi proponujemy analogiczny moduł Waveshare LTE GPS HAT, kompatybilny rozmiarem z Raspberry Pi Zero, a więc także ze wszystkimi innymi modułami z serii 3B+/3B i 2B.