Kategorie

Arduino Shield - kontrolery silników i serw

Płytki Arduino bazują na mikrokontrolerze wyposażonym w zestaw portów typu wejście/wyjście (I/O). Maksymalny prąd, jaki może dostarczyć wyjście Arduino, to ok. 40 mA, a maksymalne napięcie robocze portu I/O wynosi 5 V. Stwarza to wystarczające warunki dla zasilania diod LED, ale kiedy chcemy zasilić jeden bądź więcej silników lub serwomechanizmów, wówczas zasilanie bezpośrednio z Arduino może okazać się niewystarczające. Problem ten rozwiązują dedykowane nakładki Arduino Shield, zawierające na pokładzie niezbędny osprzęt umożliwiający bezproblemowe sterowanie parametrami roboczymi silników elektrycznych o poborze prądu do nawet 50 A.

Filtrowanie

Napięcie zasil. od
Napięcie zasil. do
UC - Mikrokontroler
UC - Pamięć Flash
UC - Pamięć RAM
UC - Piny cyfrowe
UC - Kanały PWM
Producenci
Napięcie wyjścia od
Napięcie wyjścia do
UC - Taktowanie
UC - Rdzeń
UC - Ethernet
UC - Moduł WiFi
UC - Bluetooth
UC - GSM/GPRS
UC - Interfejs UART
UC - Interfejs USB
UC - Interfejs I2C
UC - Interfejs SPI
UC - Interfejs CAN
UC - Przetwornik CA
UC - Przetwornik AC
UC - wejścia analog.
UC - microSD

Produkty na stronie

Produkty na stronie

Kompleksowe moduły sterujące pracą silnika, niewymagające dużej ilości miejsca

Dobór dedykowanej nakładki upraszcza podłączanie i kwestię sterowania silnikami i serwami, łącznie z odwróceniem kierunku obrotów. Większość oferowanych przez nas płytek Arduino Shield do sterowania silnikami i serwami jest wyposażona w takie układy scalone, jak L293D, L298P, czy DRV8835, które w swojej strukturze wykorzystują tranzystory kluczujące połączone w mostek typu “H”. Przełączanie stanu pracy poszczególnych tranzystorów umożliwia zmianę biegunowości napięcia zasilania silnika, a co za tym idzie – zmianę kierunku wirowania wału silnika, co jest sygnalizowane za pomocą diod LED. Nakładki Arduino Shield są wyposażone w linie zasilające o dużej wydajności prądowej oraz zróżnicowanym napięciu roboczym, dzięki czemu możesz dobrać odpowiednią nakładkę pod silniki na 6 V, 12 V, 24 V , bądź inną, niestandardową wartość napięcia zasilania. Ponadto stosując kontrolery silników i serw w postaci nakładek Arduino Shield, chronisz podstawową płytkę Arduino przed potencjalnym uszkodzeniem. Shieldy mają wbudowane zabezpieczenia termiczne i podnapięciowe, które również chronią sterowane silniki i serwa.

O czym jeszcze warto wiedzieć przy zakupie nakładek do sterowania silnikami?

Producenci shieldów, tacy jak np. Cytron, dostarczają darmowe oprogramowanie, które możesz bezpośrednio wgrać do swojego Arduino i sterować silnikami. Kod źródłowy pozwala na proste zaimplementowanie sterowania silnikiem. Możesz łatwo sprawdzić temperaturę silnika, a w razie potrzeby, obchodząc instrukcje zawarte w kodzie programu, ręcznie zmienić kierunek obrotów. Płytki Arduino Shield dedykowane do sterowania silnikami DC i serwami możesz także wykorzystać do sterowania cewkami styczników i przekaźników, oświetleniem LED, a także silnikami krokowymi. Kontrolery serw i silników z serii Arduino Shield pozwolą Ci na zbudowanie maszyn CNC, robotów i innych pojazdów elektrycznych o szerokich możliwościach sterowania.