Filtruj według
Cena
25 26
Więcej (-5) Ok Wyczyść
Producent
Więcej (531) Ok Wyczyść
Filtruj

Promowane produkty

Polecane

Stabilizatory napięcia regulowane

Ilość produktów: 1
Loading...

Zestaw stabilizatorów w obudowie TO220 5V-24V - 14szt.

Zestaw 14 popularnych stabilizatorów w obudowie TO220. Zróżnicowane parametry napięcia i prądu maksymalnego. Zawiera 14 sztuk.
5.0 (1)
Indeks: UCC-07580
Indeks: UCC-07580
Wysyłka 24h
Dostępny
Cena podstawowa 25,90 zł Cena 25,90 zł
  • Darmowa dostawa

Stabilizowanie napięcia

Elektronika pracuje optymalnie przy stabilnym napięciu. Takim, które nie będzie zależne od temperatury otoczenia, środowiska, w którym znajduje się układ czy pobieranego prądu. Nie lubi za to jego wahań. Aby im zapobiec, stosuje się stabilizatory napięcia. Zasilacze czy baterie dostarczają prąd ograniczony pewnym zakresem, który należy stabilizować. Dzięki prawidłowemu zasilaniu ograniczamy możliwość wystąpienia błędów oraz groźniejszych awarii w działaniu urządzenia.

Działanie regulatorów napięcia

Nasz sklep oferuje stabilizatory regulowane, zwane inaczej regulatorami napięcia. Przy zastosowaniu stabilizatorów przez początkujących bardzo często spotykają się oni z problemem parametru dropout voltage. Co to takiego? Parametr ten to wartość napięcia, o które musi być większe napięcie wejściowe od napięcia wyjściowego, aby regulator działał poprawnie. Pamiętajmy również o tym, że stabilizatory regulowane także są układami elektronicznymi i w trakcie działania zużywają energię.

Ważne drobiazgi w stabilizowaniu napięcia

Każdy początkujący elektronik, często już w pierwszym budowanym przez siebie urządzeniu, natyka się na problem grzejących się regulatorów. Potrafią się one rozgrzać do temperatur, które nas samych mogą poparzyć. Na ratunek przychodzą wtedy duże radiatory albo większe regulatory, co jest standardowym działaniem na początku przygody z elektroniką. Standardowym i tradycyjnym, gdyż kiedyś na rynku nie było dostępnych LDO, czyli Low Dropout Regulator. Są to specjalnie opracowane stabilizatory regulowane, stanowiące coraz popularniejsze rozwiązanie, choć nie jedyne.

Problemy w stosowaniu regulatorów

Stosowanie stabilizatorów regulowanych naraża stosującego na szereg problemów z tym związanych. Jednym z nich jest wydzielanie ciepła przez regulatory napięcia. Większość regulatorów zbudowana jest w formie układów trzykońcówkowych. Wyszły już z użycia stabilizatory w drogich metalowych obudowach, wyparte z rynku przez tańsze, plastikowe, z możliwością przykręcenia radiatora. Przegrzewanie się stabilizatora (a właściwie moc strat) można obliczyć poprzez pomnożenie przez pobierany prąd różnicy napięć między wejściem a wyjściem stabilizatora.