Kategorie

Złącza sieciowe 230V

Wbrew pozorom, wybór właściwego złącza sieciowego, nazywanego popularnie „wtyczką”, ma niebagatelne znaczenie nie tylko dla estetyki i wygody użytkowania, ale także dla bezpieczeństwa całego urządzenia. Warto znać praktyczne różnice pomiędzy poszczególnymi wersjami wtyczek elektrycznych i stosować elementy najbardziej odpowiednie w danym przypadku. W tej kategorii znajdziesz zarówno złącza sieciowe 230V do samodzielnego założenia na przewód, jak i gotowe kable zasilające z wtykami, dostosowanymi do najczęściej spotykanych w Europie standardów.

Filtrowanie

Złącza - Typ
Złącza - Standard
Ilość pinów
Raster

Trochę teorii

Podstawową kwestią w zasilaniu urządzeń sieciowych jest sposób połączenia obwodów pierwotnych zasilacza (lub – w przypadku prostszych sprzętów – całej wewnętrznej instalacji urządzenia) do sieci energetycznej. Niektóre urządzenia, np. większość domowych lamp, wentylatory, mniejsze urządzenia AGD czy część wyposażenia RTV, są fabrycznie wyposażone w dwupinowe złącza sieciowe 230V, czyli – prościej mówiąc – „płaskie” wtyczki bez uziemienia. Mając w rękach takie urządzenie możesz z powodzeniem założyć, że urządzenie zostało zaprojektowane i wykonane w tzw. 2 klasie izolacji (o ile wtyczka jest oryginalna lub została wymieniona przez osobę doświadczoną w serwisie elektryki). Natomiast urządzenia wyposażone we wtyczki z otworem na bolec powinny być wewnętrznie wykonane w 1 klasie izolacji – co oznacza, że uziemienie (trzeci, żółto-zielony przewód w kablu sieciowym) zapewnia użytkownikowi bezpieczeństwo. W takich urządzeniach nie wolno zmieniać złącza na wtyczkę płaską, gdyż może to stanowić śmiertelne zagrożenie w przypadku ewentualnego przebicia izolacji lub innego uszkodzenia urządzenia albo jego niewłaściwego użycia.

Wtyczka wtyczce nierówna

Złącza sieciowe 230V w wersji z uziemieniem występują pod wieloma postaciami, różniącymi się wygodą użytkowania i możliwościami zastosowania. Klasyczne wtyczki proste, np. WT-30 czy WT30-2, doskonale nadają się do podłączania urządzeń zasilanych np. za pomocą listew komputerowych czy przedłużaczy – przewód jest wyprowadzony pionowo (w osi gniazda), co ułatwia wkładanie oraz wyciąganie wtyczki z gniazda. W przypadku, gdy urządzenie będzie współpracowało bezpośrednio z gniazdem ściennym, wygodniejsza może okazać wtyczka kątowa (np. WT-20 czy WT-16), w której przewód – zwisając luźno pod własnym ciężarem – będzie mniej narażony na przypadkowe uszkodzenie czy potrącenie. Jeżeli jednak gniazdo znajduje się w trudno dostępnym miejscu (np. blisko mebla), doskonałym wyborem okażą się niskoprofilowe złącza sieciowe 230V typu WTPV lub WTPV-2, które dzięki wyjątkowej konstrukcji sprawdzą się w naprawdę ciasnych przestrzeniach.

Gotowe przewody sieciowe

W naszej ofercie znajdziesz także gotowe przewody zasilające, wyposażone w najpopularniejsze złącza sieciowe 230V, chętnie montowane w urządzeniach RTV, AGD oraz sprzęcie komputerowym. Urządzenia klasy 2 często korzystają z gniazda zwanego „ósemką” – dla nich mamy przewody o długości 1 m oraz 1,5 m. Komputery stacjonarne, monitory, sprzęt RTV i liczne urządzenia pomiarowe są wyposażone w gniazda IEC o trapezowatym kształcie – jeżeli potrzebujesz kabla z takim właśnie wtykiem, w tej kategorii znajdziesz 1,5-metrowe przewody z wtykiem prostym oraz kątowym. Do zasilaczy laptopów mamy natomiast kompatybilne przewody zasilające, zakończone wtykiem typu „koniczynka”.