Kategorie

Złącza D-SUB

D-SUB to jeden z wielu typów złączy stosowanych w urządzeniach elektronicznych, a zwłaszcza w sprzęcie komputerowym. Nazwa pochodzi od kształtu obudowy złącza na wzór litery D. Złącza D-SUB mają dwa lub więcej równoległych rzędów wyprowadzeń w formie pinów lub gniazd. Obudowa złącza w kształcie litery D, zawiera metalowy ekran, który wzmacnia wytrzymałość mechaniczną, zapewnia zawsze prawidłowe podłączenie wyprowadzeń i chroni przed zakłóceniami elektromagnetycznymi. W ofercie sklepu Botland znajdziesz złącza D-SUB męskie i żeńskie o różnej ilości wyprowadzeń.

Filtrowanie

Złącza - Typ
Złącza - Standard
Ilość pinów
Raster

Na co warto zwracać uwagę w złączach monitorów komputerowych?

Wzmożony popyt na monitory komputerowe napędził postęp w ich projektowaniu pod kątem jeszcze wyższej rozdzielczości obrazu, a także w dziedzinie konstrukcji dedykowanych do nich złączy. Coraz więcej użytkowników wybierając monitor LCD, zauważa dużą ilość różnych gniazd na ich obudowach zastanawiając się jak prawidłowo połączyć monitor z zewnętrznymi urządzeniami. Pośród złączy monitorów LCD zaprojektowanych do współpracy z komputerami klasy PC, rozróżnia się podstawowe dwie grupy, tj. złącza analogowe, znane jeszcze z kineskopowych monitorów CRT i złącza cyfrowe, które cały czas są rozwijane.

W przypadku przesyłu obrazu za pomocą złączy analogowych, w komputerze ma miejsce rozbudowany proces przetwarzania cyfrowego sygnału na sygnał analogowy wysyłany do monitora i przetwarzany przez jego podzespoły na sygnał cyfrowy zamieniany na obraz. Taka wieloetapowa konwersja może spowodować obniżenie jakości obrazu, ale jest też zależna od jakości przetworników. W przypadku czysto cyfrowego przesyłania obrazu, nie musimy obawiać się o straty w jakości. Złącza monitorów LCD można także podzielić według różnic między podłączonymi urządzeniami - pośród nich dostępne są złącza wejściowe w komputerach klasy PC i złącza wejściowe urządzeń AV. Złącza wejściowe komputerów obejmują głównie: D-SUB dla przesyłu sygnałów analogowych; DVI-D dla przesyłu sygnałów cyfrowych; DVI-I dla przesyłu sygnałów analogowych, jaki cyfrowych; HDMI dla cyfrowego przesyłu obrazu i dźwięku oraz USB.

D-SUB i DVI - standardowe złącza komputerowe

Poza przesyłaniem obrazu, złącza D-SUB mają także zastosowanie w portach szeregowych, równoległych, SCSI i innych o liczbie wyprowadzeń dostosowanej do potrzeb aplikacji. D-SUB jako złącze do analogowego przesyłu obrazu, jest także znane jako VGA. Takie złącze ma rozmieszczone 15 wyprowadzeń - po pięć wyprowadzeń w trzech rzędach, ale występują też konstrukcje, w których nieużywane wyprowadzenia nie są fabrycznie montowane. Złącza D-SUB są cały czas szeroko stosowane i pasują do większości produkowanych monitorów i komputerów klasy PC. Natomiast złącza DVI, istnieją w trzech standardowych postaciach: DVI-D dla przesyłu sygnału cyfrowego; DVI-A dla przesyłu sygnału analogowego oraz DVI-I spełniające jednocześnie funkcje złączy DVI-D i DVI-A.