Kategorie

Moduły i tagi RFID

Radiowa komunikacja krótkiego zasięgu (RFID) wkroczyła w tak wiele dziedzin naszego życia, że naprawdę trudno byłoby choćby pobieżnie opisać najpraktyczniejsze urządzenia, które jej używają. Swój sukces technologia ta zawdzięcza niezwykle prostej implementacji, niwelującej konieczność stosowania osobnych źródeł zasilania dla wszystkich urządzeń. O ile bowiem moduły RFID wymagają zasilania, to w przypadku tagów do uruchomienia wystarczy energia przekazana poprzez pole generowane przez antenę nadajnika. W tej kategorii znajdziesz szereg gotowych rozwiązań – zarówno moduły nadawczo-odbiorcze, jak i tagi RFID, występujące w różnych rozmiarach i wykonaniach. Część produktów posiada funkcje takie jak czytnik NFC.

Filtrowanie

Napięcie zasil. od
Napięcie zasil. do
UC - Mikrokontroler
Częstotliwość od
Częstotliwość do
GPS - Odświeżanie
GPS - Dokładność

Produkty na stronie

Produkty na stronie

Prąd bez kabli, czyli zasilanie „z powietrza” - RFID CHIP

Najważniejszą, niezaprzeczalną zaletą technologii RFID jest możliwość pracy bez osobnych źródeł zasilania obu komunikujących się urządzeń. Choć oczywiście niektóre urządzenia (np. mobilne) obsługują transmisję RFID, mając jednocześnie własne zasilanie, to w przypadku tagów energia niezbędna do uruchomienia niewielkiego układu elektronicznego jest przekazywana przez to samo pole elektromagnetyczne, które zapewnia właściwą transmisję danych pomiędzy obydwoma urządzeniami. Innymi słowy, pole magnetyczne generowane przez antenę modułu (czyli specjalną cewkę), powoduje indukowanie w cewce taga niewielkiego prądu, który wystarczy do uruchomienia układu, zdekodowania sygnału z nadajnika i wysłania krótkiej odpowiedzi z powrotem do nadawcy (najczęściej wiadomość jest identyfikatorem, który – w przybliżeniu można przyjąć – stanowi unikalny ciąg znaków, przypisany do konkretnego taga).

RFID CHIP - Standardy, standardy…

Świat urządzeń RFID już wiele lat temu podzielił się na dwie główne grupy, różniące się częstotliwością pracy i zasięgiem detekcji. Pierwsza z nich pracuje na częstotliwości sygnału radiowego równej 125 kHz, druga zaś – przeznaczona głównie do urządzeń zbliżeniowych, czyli o zasięgu przeważnie kilku centymetrów – działa w paśmie kilkadziesiąt razy wyższym (13,56 MHz). Inna częstotliwość wymusza nie tylko różnice w konstrukcji modułów RFID, ale także w rozmiarach samej anteny – w przypadku niższej częstotliwości stosowane są nieco większe anteny, choć sama forma (płaskiej cewki powietrznej) pozostaje taka sama. Warto wiedzieć, że popularne tagi RFID występują w różnych postaciach, zależnych od docelowego zastosowania. Do oznaczania większych przedmiotów doskonale nadają się samoprzylepne „pastylki”, podczas gdy bardzo małe obiekty mogą być znakowane za pomocą tagów kapsułkowych, przypominających nieco powiększone ziarenko ryżu o średnicy ok. 2 mm i długości nieco ponad 12 mm.

Moduły i tagi RFID oraz czytnik NFC w ofercie Botland

W tej kategorii zgromadziliśmy szereg praktycznych modułów i tagów RFID, pracujących w obu opisanych wyżej standardach. Jeżeli potrzebujesz modułu do odczytywania tagów 13,56 MHz, szczególnie polecamy moduł Adafruit PN532 z wbudowaną anteną PCB oraz mniejszy, wyposażony w dwa rzędy goldpinów moduł SM130 Mifare z interfejsami UART oraz I2C. W podstawowych aplikacjach doskonale sprawdzi się znany i lubiany układ RC522, będący sercem niedrogiego i bardzo przyjaznego w implementacji modułu ME138. Do obsługi tagów 125kHz polecamy miniaturowe moduły RFID ID-12LA firmy SparkFun oraz moduły komunikacyjne dla układów z serii ID-2, ID-3, ID-12 oraz ID-20. W naszej ofercie znajdziesz oczywiście bogaty wybór tagów RFID w formie breloków, kart czy kapsułek.