Kategorie

Moduły inteligentnych kamer

Kategoria poświęcona modułom  z kamerami wykorzystującymi sztuczną inteligencję do rozpoznawania twarzy, kształtów i obiektów. Moduły tego typu są często wykorzystywane przy budowie robotów, sprawiając, że nasze dzieło jest w stanie rozpoznawać i analizować napotkane obiekty i znaki. 

Moduły inteligentnych kamer

Moduły inteligentnych kamer to specjalnie zaprojektowane konstrukcje z wbudowanymi kamerami oraz procesorami, które będą w stanie interpretować dane z obrazu algorytmami sztucznej inteligencji. Rozpoznawanie twarzy, obiektów, kształtów, kolorów i innych elementów otoczenia to umiejętności, które mogą okazać się bardzo przydatne dla wielu robotów. Część z oferowanych produktów doskonale sprawdzi się jako elementy, które będziesz mógł wykorzystać do budowy swojego robota. W ofercie dostępne są także gotowe roboty mobilne, które korzystają z wbudowanego modułu z inteligentną kamerą. Bardzo praktyczne mogą się także okazać produkty, które są tak zaprojektowane i przygotowane, żebyś mógł korzystać z ich możliwości po podłączeniu do popularnej płytki Raspberry Pi.

Jak to działa?

Moduły inteligentnych kamer to w rzeczywistości niewielkie kamery (z układem optycznym), które prezentują możliwie wysoką jakość obrazu pozwalającą na jego interpretację. Oprócz samej kamery, moduł musi posiadać element logiczny, który będzie odpowiadał za „inteligentną część” urządzenia. Analiza obrazu jest wykonywana przez odpowiednio zaimplementowane oprogramowanie opierające swoje działanie na możliwie najlepszym procesorze. Kamera może wykrywać na przykład przedmioty, które zarejestruje, i będzie przechowywała je w bazie wzorców. Urządzenie może rozpoznawać także twarze, przedmioty, narysowane kształty i wiele innych elementów otoczenia, a wszystko to w czasie rzeczywistym. Część urządzeń jest wyposażona od razu w odpowiednie wzorce w systemie, dzięki czemu do rozpoczęcia pracy modułu nie jest konieczne przeprowadzanie procesu uczenia maszynowego.

Przykładowe zastosowania

Większość oferowanych urządzeń jest zaprojektowana w taki sposób, żeby użytkownik po wyjęciu z pudełka mógł od razu ich użyć. Oznacza to, że sprzęt posiada odpowiednie wyprowadzenia i połączenia – przykładowo jest to standard komunikacyjny UART, który umożliwia połączenie z takimi płytkami jak LattePanda, Arduino czy Raspberry Pi. Zakupiona kamera może posłużyć też jako element systemu automatyki domowej w Twoim mieszkaniu. Płytki Raspberry Pi często są wykorzystywane jak jednostki logiczne sterujące całym układem. Innym przykładem wykorzystania może być budowa własnego robota mobilnego, humanoidalnego lub społecznego. Roboty społeczne korzystające z inteligentnych układów audiowizyjnych bardzo często wykorzystywane są do realizowania skutecznych terapii z dziećmi autystycznymi. Kamery są w stanie przetwarzać obraz w czasie rzeczywistym, więc przykładowo mogą wspomagać na przykład naukę nazewnictwa przedmiotów, które zobaczą przed swoimi „oczami”.

Co oferujemy w tej kategorii?

W ofercie mamy moduł przeznaczony do nauki pisania programów i tworzenia projektów, które wykorzystują algorytmy sztucznej inteligencji. Do większości produktów dołączona jest szczegółowa i intuicyjna instrukcja do pierwszego uruchomienia oraz zestaw przykładowych projektów, które użytkownik może wykonać sam. Jedną z ważniejszych cech jest otwarte oprogramowanie dostarczone od producenta. Oznacza to, że każdy ma prawo do dowolnego modyfikowania programu tak, aby ten lepiej sprawdzał się we współpracującym z nim projekcie. Bardzo efektowne i popularne są też roboty mobilne z wbudowanymi inteligentnymi kamerami. Jeden z nich to platforma z czterema kołami, silniki DC, skrętna przednia oś, płytka główna z wyświetlaczem typu OLED. Całość przeznaczona jest do współpracy z minikomputerem Raspberry Pi (nie jest dołączony do zestawu). Urządzenie jest sprzedawane w formie projektu „zrób to sam” – użytkownik otrzymuje wszystkie potrzebne części, dzięki którym może samodzielnie zbudować na przykład robota wyścigowego PiRacer DonkeyCar.