Kategorie

Kamery inspekcyjne

Kamery inspekcyjne wykorzystuje się do diagnozowania usterek w trudno dostępnych miejscach, w celu prowadzenia nadzoru wizyjnego oraz kontrolowania rezultatów pracy. W tej kategorii znajdziesz kamery inspekcyjne różnego rodzaju: między innymi endoskopy i kamery inspekcji wizyjnej, a także mikroskopy oraz inteligentne kamery przeznaczone do wykorzystania w automatyce domowej.

Kamery inspekcyjne i urządzenia pokrewne

Tradycyjnie mianem kamer inspekcyjnych określa się najczęściej techniczne i przemysłowe endoskopy (boroskopy), które wykorzystuje się przede wszystkim do diagnozowania usterek w trudno dostępnych miejscach (na przykład wewnątrz rur kanalizacyjnych). Jednak nazwa ta jest również czasem stosowana jako określenie inteligentnych kamer inspekcji wizyjnej, stanowiących element systemów wizyjnych w automatyce domowej lub przemyśle.

Endoskopy i mikroskopy

Endoskopy świetnie sprawdzają się, gdy zachodzi potrzeba obejrzenia, nakręcenia albo sfotografowania wnętrza trudno dostępnych miejsc - na przykład w przypadku awarii instalacji domowych lub konieczności naprawy samochodu. Kamera endoskopu umieszczona jest na końcu długiego, giętkiego przewodu. W przypadku tego typu urządzeń najważniejsza jest odporność na niekorzystne warunki (zwłaszcza wodę, pył i wysoką temperaturę), a także posiadanie własnego źródła światła. Przydatną funkcją jest też możliwość wyświetlania obrazu na ekranie komputera. W tym dziale można znaleźć także mikroskopy cyfrowe z możliwością nagrywania w powiększeniu i robienia zdjęć o dużej rozdzielczości. Dostępny jest również zestaw inspekcyjny z własnym oświetleniem, monitorem i opcją powiększenia obrazu.

Inteligentne kamery

Inteligentne kamery umożliwiają wykrywanie ruchu oraz obiektów, dzięki czemu stanowią niezbędny element systemów automatyki domowej oraz przemysłowej. Dostępne w tej kategorii modele posiadają wiele przydatnych opcji, między innymi komunikację przez WiFi oraz 3G, nagrywanie w ciemności oraz prowadzenie rozmów dzięki wbudowanemu mikrofonowi i głośnikowi. Szczególnie ciekawą propozycją jest kamera Shelly Eye, która po zainstalowaniu może zostać połączona z aplikacją w smartfonie i na bieżąco przesyłać dźwięk oraz obraz na telefon - można ją wówczas wykorzystać do monitorowania domu lub jako elektroniczną nianię.