Diody i nadajniki na podczerwień do komunikacji IR
Podczerwień jest jednym z najstarszych pasm promieniowania elektromagnetycznego, które wykorzystywane jest do komunikacji. Dzięki temu, że światło z diody IR, nawet dużej mocy, nie jest widoczne dla ludzkiego oka, często stosuje się diody na podczerwień w systemach dookoła nas - pilotach zdalnego sterowania, oświetlaczach do kamer czy systemach kontroli dostępu czy układach alarmowych.
Szeroki wybór dyskretnych diod podczerwonych
Dyskretne diody na podczerwień są często stosowanymi elementami w układach zdalnego sterowania. Odbiornikami impulsów światła z diody IR są zazwyczaj dedykowane fototranzystory lub fotodiody podczerwone, które podłączone są dalej do odpowiednich dekoderów transmisji. W katalogu naszego sklepu znaleźć możecie szeroki wybór dyskretnych diod IR w standardowych obudowach diod LED, jak i moduły diodowe, na przykład z diodami dużej mocy.
Diody IR do oświetlania dla kamer
Dużej mocy diody IR często stosowane są jako oświetlacze do kamer pracujących w podczerwieni. Większość sensorów obrazu, wykonanych jest z krzemu, którego maksymalna czułość przypada na zakres światła widzialnego, ale sięga nawet do 900 nm. Dzięki temu kamery takie są w stanie “widzieć” podczerwień, co często wykorzystuje się w systemach nadzoru z wykorzystaniem kamery wideo. Diody IR wykorzystywane są często do doświetlania miejsc obserwowanych przez tego rodzaju kamery. Systemy pracujące w podczerwieni są preferowane, ponieważ światło diody na podczerwień nie jest widoczne dla naszych oczu, nie przeszkadza np. ludziom, którzy mieszkają blisko obserwowanego terenu.
Moduły dedykowane do zestawów rozwojowych
W ofercie naszego sklepu znaleźć można nie tylko diody IR dużej mocy czy dyskretne diody na podczerwień. Znajdziecie tutaj także moduły dedykowane do integracji z zestawami rozwojowymi, czy oświetlacze podczerwieni dedykowane do kamer w popularnych systemach komputerów jednopłytkowych. Dostępne w naszym sklepie moduły z diodami podczerwonymi są kompatybilne ze standardami Grove, ekosystemem Arduino i innymi popularnymi systemami edukacyjnymi i deweloperskimi. Dzięki temu, łatwo jest zintegrować diody IR w autorskich projektach, bez konieczności projektowania płytki drukowanej, łączenia układu na płytce stykowej lub lutowanie całości “na pająka”. Dodatkowo, wykorzystując gotowy moduł z diodą na podczerwień, nie musisz się martwić o zaprojektowanie jej sterownika, czy o obliczenie prądu diody, jaki ma przez nią płynąć.
Diody IR podczerwone - FAQ