- Obniżka
Opis produktu: Pololu D24V3F5 - przetwornica step-down 5 V 0,3 A
Przetwornica typu step-down stosowana do zasilania układów pracujących z napięciami 5 V. Autem układu jest szeroki zakres napięć wejściowych od 3,8 V do aż 42 V (wartość minimalna zależna od napięcia drop-out). Moduł pozwala na pobór prądu do 300 mA, jest to wystarczająca wartość do zasilania typowych układów scalonych. W naszej ofercie posiadamy również wersje 3,3 V oraz o większej wydajności prądowej do 600 mA.
Złącza są odpowiednio podpisane na płytce. Raster wyprowadzeń to 2,54 mm (popularne złącza goldpin). Moduł można wpiąć w płytkę stykową, podłączyć za pomocą przewodów lub wlutować w dedykowaną płytkę drukowaną.
Wyprowadzenia przetwornicy D24V3F5
Moduł posiada cztery wyprowadzenia wyprowadzenia:
- VIN - napięcie wejściowe z zakresu 6,0 V do 42 V, należy zwrócić uwagę na wartość drop-out oraz krótkie impulsy napięciowe, które mogą uszkodzić układ
- GND - potencjał masy
- VOUT- napięcie wyjściowe
- SHDN - podanie stanu niskiego (logicznego zera) powoduje przejście układu w stan niskiego poboru energii (ok. 20 uA). W celu uruchomienia układu należy podać stan wysoki (logiczną jedynkę - napięcie powyżej 2,3 V). Jeśli wyprowadzenie nie będzie używane można połączyć je z sąsiednim pinem VIN.
Sprawność układu przetwornicy
Sprawność definiowana jest jako stosunek mocy wyjściowej do mocy wejściowe (Power out)/(Power in). Jest to bardzo ważny parametr w przypadku pracy z przenośnymi źródłami energii (bateriami i akumulatorami), gdzie liczy się czas pracy na jednym cyklu ładowania. Sprawność tego układu impulsowego wynosi około 80 % - 90 %.
Niebezpieczne impulsy napięciowe
Podczas podłączania zasilania do modułu, mogą pojawić się niebezpieczne, krótkie impulsy eklektyczne o dużej amplitudzie (tzw. szpilki) mogące trwale uszkodzić układ. Z testów firmy Pololu wynika, że dla napięcia powyżej 20V szpilki mogą mieć amplitudę o wartości przekraczającej 42V. W celu ochrony przed tym niepożądanym zjawiskiem zaleca się wlutowanie kondensatora o wartości przynajmniej 33uF jak najbliżej pinów zasilających przetwornicę.
Napięcie Dropout
Parametr określanych w dokumentacjach jako drop-out voltage to niezbędna do poprawnego działania układu, minimalna różnica pomiędzy napięciem wejściowym a wyjściowym. Przykładowo, jeśli drop-out wynosi 1 V, a pożądane napięcie wyjściowe to 5 V, wartość napięcia zasilania powinna być wyższa niż 6V. Na rysunkach poniżej przedstawione zostały wartość napięcia drop-out dla przetwornic D24VxFx.
Specyfikacja przetwornicy Pololu D24V3F5
- Napięcie wejściowe: 6* V do 42 V
- Napięcie wyjściowe: 5 V
- Prąd wejściowy maksymalny: 300 mA
- Sprawność na poziomie 80-90 %
- Częstotliwość przełączania 550 kHz
- Wymiary: 12 x 10 x 3 mm
- Masa (bez złącz): 0,5 g
* wartość minimalna zależna od napięcia drop-out
Przydatne linki |