Kategorie

Stabilizatory i gimbale

Fotografia jest niezwykle ciekawym i wciągającym hobby, ale stanowi także żyłę złota dla osób o odpowiednich zdolnościach artystycznych i umiejętności patrzenia na świat przez szkło obiektywu. W dobie cyfrowych aparatów o wysokiej rozdzielczości – lustrzanek, bezlusterkowców i aparatów kompaktowych, a nawet flagowych smartfonów – każdy może zostać fotografem czy filmowcem i rozwijać swoje umiejętności, a także zarabiać na fotografii i filmowaniu. W amatorskich i profesjonalnych zastosowaniach bardzo przydatne są klasyczne statywy, ale także gimbale – niewielkie, mechatroniczne stabilizatory, pozwalające na prowadzenie płynnych ujęć filmowych i wykonywanie nieporuszonych zdjęć nawet w trudnych warunkach.

Statyw – podstawowy osprzęt fotograficzny

Statyw jest jednym z niezbędnych elementów arsenału sprzętowego każdego fotografa – trudno wyobrazić sobie wykonywanie zdjęć reporterskich czy przyrodniczych bez statywu, podpierającego masywny, długoogniskowy teleobiektyw. Ale nawet podczas zwykłej, wakacyjnej wycieczki czy wypadu za miasto, statyw stanowi nieocenioną pomoc – choćby wtedy, gdy chcesz zrobić selfie czy grupowy portret, a nie masz w pobliżu żadnego obiektu, który mógłby przez kilka sekund uruchamiania samowyzwalacza funkcjonować jako podstawa do ustawienia aparatu pod odpowiednim kątem (a tak jest prawie zawsze). W naszej ofercie znajdziesz miniaturowe statywy teleskopowe (np. Esperanza EF105 Azalea), które poradzą sobie ze stabilnym utrzymaniem smartfona, aparatu bezlusterkowego, a nawet lżejszej lustrzanki w ustalonej pozycji. Jeżeli planujesz dynamiczne ujęcia filmowe, niezbędny okaże się natomiast odpowiedni gimbal.

Profesjonalne ujęcia bez rujnowania budżetu

Gimbale to najnowszy krzyk fotograficznej mody, jednak daleko im do bezużytecznych gadżetów – ich popularność jest bowiem naprawdę zasłużona. Klasyczny gimbal jest wyposażony w dwa szybkie silniki elektryczne, połączone mechanicznie w układzie pan/tilt – co oznacza, że każdy z napędów pozwala na niezależny ruch kamery lub aparatu w innej osi (przy czym osie te są prostopadłe względem siebie). Kluczową rolę w działaniu gimbala odgrywa elektronika – procesor, połączony z czujnikami inercyjnymi i sterownikami silników, cały czas śledzi orientację gimbala względem ziemi. Niewielkie ruchy (drgania, spowodowane ruchem ciała czy pojazdu, którym porusza się fotograf) są kompensowane w taki sposób, aby pozycja aparatu nie zmieniała się, natomiast większe ruchy (np. panoramowania) mogą być wygładzane, co pozwala na uzyskanie niesamowitej płynności obrazu bez kosztownych systemów przesuwu kamery.

Gimbale w ofercie sklepu Botland

W tej kategorii znajdziesz gimbale do zastosowania zarówno ze smartfonami, jak i mniejszymi kamerami (np. GoPro). Zaletą tych modeli są bardzo niewielkie wymiary oraz lekkość konstrukcji, dzięki czemu możesz mieć swój ulubiony sprzęt zawsze przy sobie – w torbie, plecaku, a nawet kieszeni. Wszystkie gimbale dostępne w naszej ofercie są wyposażone w szereg bardzo użytecznych funkcji i trybów pracy, a niektóre – np. Feiyu Teach G5 – posiadają zaawansowaną, 3-osiową mechanikę, co daje możliwość pracy w dowolnej pozycji i redukuje niepożądane ruchy niezależnie od tego, w której osi występują. Z kolei mając pod ręką miniaturowy gimbal Feiyu-Tech Vimble C lub DJI Osmo Mobile 2 masz pewność, że nie zaskoczy Cię żadna scena, do której uwiecznienia nie będziesz właściwie przygotowany.