Kategorie

Okulary ochronne

Ochrona BHP jest nader często bagatelizowanym aspektem wszelkiego rodzaju prac, zarówno w przemyśle, jak i w amatorskich remontach czy też majsterkowaniu. A o wypadek nietrudno – szczególnie przy pracy z elektronarzędziami, które same w sobie stanowią już zagrożenie dla operatora. Drugim, bardzo istotnym źródłem ryzyka, są nieuchronnie powstające przy tego typu pracach wióry i pyły. W tej kategorii znajdziesz okulary ochronne, które zapewnią Ci bezpieczeństwo podczas różnorodnych prac warsztatowych i remontowych.

Filtrowanie

Producenci

Ochrona oczu – podstawa w każdej pracy mechanicznej i nie tylko

Choć szczególne niebezpieczeństwo dla oczu niesie ze sobą każdy rodzaj obróbki skrawaniem, to zagrożenie dla tego delikatnego narządu powstaje także przy wielu innych pracach. Bardzo groźne w skutkach są uszkodzenia końcówek roboczych, pracujących w zaciskach szybkoobrotowych wiertarek, szlifierek, frezarek czy tokarek. Pękające wiertło czy rozerwana przez nieumyślny ruch tarcza tnąca mogą bez większych trudności nieodwracalnie uszkodzić uderzoną część ciała. O ile narażona jest cała nieosłonięta powierzchnia skóry, najbardziej tragiczne w skutkach są uszkodzenia oczu – często nieodwracalne. Dlatego tak ważne jest stosowanie okularów ochronnych i wyrobienie sobie swego rodzaju nawyku, który każe Ci założyć okulary przed każdym włączeniem narzędzia. Oczywiście, zasada ta dotyczy także wielu prac niewymagających użycia elektronarzędzi – nawet malowanie wysoko położonych elementów lub instalacja lampy sufitowej może spowodować wpadnięcie do oka niepożądanych pyłów lub zanieczyszczeń.

Rozwiązania stosowane w okularach ochronnych

Najprostsze okulary ochronne mają formę kształtki, przytrzymującej szkła ochronne (ściślej mówiąc: przezroczyste płytki z tworzywa sztucznego) i mocowanej na głowie użytkownika za pomocą elastycznej opaski. Takie rozwiązanie, spotykane w najtańszych okularach, często nie sprawdza się przez dłuższy czas eksploatacji, gdyż guma degraduje i odkształca się. Znacznie lepsze i trwalsze są okulary z zausznikami, mocowanymi do ramki okularów na zawiasach. Solidniejsze modele mają możliwość regulacji długości zauszników, co pozwala na dostosowanie ich do obwodu głowy operatora. W droższych produktach można spotkać dodatkowe antypoślizgowe wstawki z elastomerów – zapewniają one wygodę użytkowania i stabilne ułożenie okularów na nosie, co ma znaczenie głównie przy pracy w pozycji pochylonej.

Okulary ochronne w ofercie sklepu Botland

W tej kategorii znajdziesz kilka modeli okularów ochronnych, dostosowanych do różnych prac mechanicznych. Oprócz niedrogich okularów Yato YT-7361 mamy także nieco precyzyjniejszy model Vorel 74504, wyposażony w miękki uchwyt nosowy. Okulary Yato YT-7367 wyróżniają się nowoczesnym wzornictwem oraz dużą wygodą użytkowania i – podobnie jak tańszy model – oferują możliwość regulacji długości zauszników. Mamy także ciekawą propozycję dla osób wykonujących pracę w ciemnych, niewygodnych warunkach: model o numerze katalogowym NSZ-00893 ma wbudowane dwie boczne lampki LED, oświetlające pole pracy i zwalniające ręce operatora z konieczności trzymania dodatkowego źródła światła.