Kategorie

Buzzery - generatory dźwięku

Generator dźwięku - Sygnalizacja akustyczna jest, obok optycznej, podstawową formą komunikacji urządzenia z użytkownikami. W naszym sklepie dostępne są zarówno proste przetworniki dźwięku, jak również buzzery z generatorem i modułowe generatory tonów. Wybór właściwego rozwiązania do projektowanego urządzenia jest podyktowany wieloma czynnikami. Należą do nich przede wszystkim: rodzaj aplikacji, ilość dostępnego w obudowie miejsca, a także charakterystyka i wymagana głośność sygnalizacji.

Prosty przetwornik dźwięku czy buzzer z generatorem?

Najprostszym konstrukcyjnie rozwiązaniem sygnalizacji akustycznej jest zastosowanie przetwornika piezo („blaszki”) lub pasywnego buzzera w obudowie. Dostępne buzzery pasywne różnią się sposobem działania – przetworniki piezo przetwarzają zmienne napięcie elektryczne na odkształcenia materiału piezoelektrycznego, co w efekcie przekłada się na generowanie fali dźwiękowej, zaś buzzery elektromagnetyczne wykorzystują zasadę działania klasycznego głośnika elektrodynamicznego. Niezależnie od konstrukcji, wszystkie buzzery pasywne wymagają do działania napięcia zmiennego. Może być ono wytwarzane przez mikrokontroler lub dowolny układ generatora dźwięków. W przypadku sterowania buzzerem pasywnym przez mikrokontroler należy jedynie pamiętać o ograniczonej wydajności prądowej wyjść mikroprocesorów. Co ważne, przy zastosowaniu odpowiedniego układu elektronicznego możliwe jest zarówno sterowanie częstotliwością dźwięku, jak i modulowanie jego amplitudy. Generator dźwięku to jeden z elementów, który na 100% przyda się podczas tworzenia różnego rodzaju projektów elektronicznych.

Buzzery – generatory dźwięku

Buzzer z generatorem znacząco upraszcza stosowanie przetwornika w budowanym układzie – w obudowie buzzera aktywnego znajduje się prosty, silnie zminiaturyzowany generator napięcia zmiennego. Do uruchomienia buzzera tego typu wystarczy podanie napięcia stałego o wartości mieszczącej się w zakresie podanym w specyfikacji technicznej. Zaletą takich buzzerów jest możliwość sterowania bez konieczności generowania przebiegu zmiennego. Ponieważ nie mamy wpływu na amplitudę generowanego przez buzzer sygnału zmiennego, w tego typu elementach możliwość modulacji amplitudy ogranicza się do prostego załączania i wyłączania buzzera. W większości aplikacji jest to jednak w zupełności wystarczające, gdyż z pomocą bardzo prostego kodu lub układu elektronicznego można łatwo zmieniać czas pisków, częstotliwość i ilość ich powtarzania.

Buzzery – podstawowe i bardziej zaawansowane aplikacje

Buzzery pasywne oraz aktywne są dostępne w postaci zarówno pojedynczych elementów, jak i modułów, umożliwiających wygodne przykręcenie buzzera w dowolnym miejscu urządzenia, a następnie jego podłączenie za pomocą klasycznych goldpinów. Natomiast dla bardziej wymagających aplikacji doskonałym wyborem będzie generator tonów. Układ nie tylko może pracować jako klasyczny buzzer, ale daje też możliwość sterowania amplitudą dźwięku i jego wysokością. Nadaje się więc do odtwarzania prostych melodyjek, zaś sterowanie wysokością tonu odbywa się za pomocą sygnału PWM.