Kategorie

Serwa typu medium

Serwomechanizmy są podstawowymi napędami w każdej pracowni modelarza RC oraz robotyka amatora. Łatwość i precyzja sterowania, niewielkie wymiary i masa, wysoki moment obrotowy, a także – co równie ważne – atrakcyjna cena, odpowiadają za niegasnącą (i to już od wielu lat) popularność tego typu napędów. Każdy projekt ma jednak inne wymagania – dlatego tak ważna jest możliwość wyboru modelu serwomechanizmu, który idealnie dopasuje się do potrzeb nowej konstrukcji. W tej kategorii znajdziesz serwa typu medium – ale jak rozumieć taką klasyfikację?

Filtrowanie

Napięcie zasil. od
Napięcie zasil. do
Serwo - Rozmiar
Moment obrotowy
Serwo - prędkość
Serwo - Zakres
Masa
Długość
Szerokość
Wysokość
Producenci

Micro, medium, standard, gigant – określenia rozmiaru serw

Serwomechanizmy modelarskie, ze względu na rozmiary, przyjęło się dzielić zasadniczo na cztery grupy. Najmniejsze – micro – charakteryzują się bardzo niską masą (rzędu kilku gramów), momentem obrotowym na poziomie (przeważnie, choć i to nie jest sztywną regułą) od około 0,5 kg*cm do około 2 kg*cm. Z kolei serwomechanizmy typu standard ważą zazwyczaj około 40-50 gramów i osiągają momenty obrotowe od kilku kg*cm do nawet kilkudziesięciu kg*cm. Największe serwa – gigant – są w stanie osiągać momenty obrotowe na poziomie 40, a nawet ponad 60 kg*cm, co jest oczywiście okupione większą masą i wymiarami. A gdzie w tym wszystkim jest miejsce na serwa typu medium? Stanowią one pomost pomiędzy serwami micro, a modelami klasy standard – momenty obrotowe osiągane przez tego typu serwa są na poziomie od kilku do niecałych 10 kg*cm, a masa w większości przypadków nie przekracza 20-30 g.

Dla każdego coś miłego

Serwa typu medium, w przeciwieństwie do serw micro, znacznie częściej można spotkać w solidnych wykonaniach z metalowymi trybami. Część tańszych serw jest wyposażona w plastikowe przekładnie, a modele z górnej półki – oprócz metalowych trybów – posiadają także łożyska kulkowe, co w połączeniu z metalową przekładnią znacząco poprawia jakość pracy i wydłuża czas bezawaryjnego działania serwomechanizmu. Najlepsze serwa typu medium mogą poszczycić się nowoczesnym silnikiem bezrdzeniowym, którego niewielka bezwładność pozwala na uzyskanie prędkości rzędu 0,06 s / 60o (czyli prawie dwa razy wyższej niż w klasycznych serwach), przy czym – co bardzo ważne – rozmiary elementu są nadal niewielkie, a moment obrotowy znacznie wyższy niż w innych serwach typu medium.

Małe, a zwinne

W naszej ofercie znajdziesz różnego rodzaju serwa typu medium od czołowych producentów osprzętu RC – w tym takich marek, jak Hitec, PowerHD czy Freetech. W prostszych aplikacjach doskonale sprawdzą się niedrogie, lekkie serwomechanizmy HD-1250MG o momencie obrotowym 3,5 kg*cm i masie 25 g czy HD-1711MG – osiągające ten sam moment obrotowy przy masie niższej aż o 30 %. Średnią półkę serw typu medium zajmują modele takie, jak DGS S90 S05NF (3,19 kg*cm) czy szybkie serwo firmy Hitec - HS-81 (3,0 kg*cm, masa 16,6 g). Do naprawdę wymagających projektów polecamy doskonałe modele PowerHD – R6 (7,5 kg*cm, 28,5g) czy niesamowicie mocne jak na swoje małe wymiary serwo R9 (9 kg*cm, 35 g).