Kategorie

Przewody i złącza audio

Przewody i złącza audio - Budując rozbudowany zestaw audio np. do naszego kina domowego, oprócz odbiorników końcowych bardzo ważnym elementem są przewody, którymi je połączymy. Może się wydawać, że rodzaj kabli jest nieistotny, że na każdym “jakoś będzie grało”, ale to podstawowy błąd. W naszym sklepie posiadamy szeroki asortyment przewodów i złączy audio, w tym Toslink, Jack, RCA, HDMI, a wszystko to po to, byś poczuł różnicę. Sprawdź i przekonaj się o najwyższej jakości oferowanego przez nasz sklep sprzętu.

Filtrowanie

Przewód - Typ
Przewód - Standard
Ilość pinów
Kolor
Długość przewodu
Raster

Produkty na stronie

Produkty na stronie

Rodzaje złączy audio - analogowe

Złącza audio, które stosowane są obecnie, można zasadniczo podzielić na dwa rodzaje: analogowe i cyfrowe. Przewody i złącza audio analogowe dostępne w naszym sklepie to min. RCA, czyli popularne cinche - połączenie to korzysta z sygnałów niesymetrycznych, a przy znacznych odległościach jest podatne na zakłócenia. Lepsze właściwości wykazują złącza z ekranowanymi przewodami i pozłacane wtyki. Złącze Jack to jedno z najpopularniejszych rozwiązań w świecie audio. Występuje ono w rozmiarach 6.3 mm, 3.5 mm oraz 2.5 mm.

Rodzaje złączy audio - cyfrowe

Z naszej oferty polecamy także przewody i złącza audio cyfrowe, a w nich np. Toslink, czyli złącze niewrażliwe na zakłócenia, w którym zastosowano światłowód i nośnikiem danych są impulsy świetlne. HDMI to obecnie najpopularniejsze złącze na rynku audio-video, oferujące jednoczesne przesyłanie nieskompresowanego dźwięku i obrazu. Wyróżniamy kilka rodzajów tego złącza: typ A – czyli klasyczny i najczęściej spotykany typ HDMI, typ C – tak zwany mini HDMI oraz typ D, czyli micro HDMI.

Drobne różnice, znaczące różnice

Oprócz typów wejść HDMI, złącze to ma kilka standardów. Od roku 2000 do 2016, złącze przeszło niemałą transformację i obecnie występuje w wersji 2.1, która obsługuje do 48 Gbps. Wybierając kabel audio z działu przewody i złącza audio, warto bliżej przyjrzeć się standardowi Toslink dostarczającemu bezstratny dźwięk w formatach 5.1/7.1. Kabel przesyła go cyfrowo za pomocą impulsów świetlnych, dzięki czemu nie jest wrażliwy na zakłócenia radiowe czy elektromagnetyczne - dodatkowo, na wyjściu podaje on taki sam sygnał, jaki odebrał na wejściu, co oznacza ogromną przewagę nad kablami analogowymi.

Podczas zakupów

Gdy zdecydujemy się na zakup kabla z oferty przewody i złącza audio, warto wcześniej zorientować się jakiej długości przewodu potrzebujemy. Ma to znaczenie przy tańszych kablach, gdzie mogą pojawiać się zakłócenia i błędy przesyłu. Kable cyfrowe są mniej podatne na tego typu problemy, co nie znaczy, że możemy ułożyć np. 50m takiego kabla bez problemów. Standard Toslink zapewnia jakość do 30m. Wybierają ten typ kabla, zwróćmy też uwagę na obsługiwane pasmo - optymalne mieści się w granicach od 9 MHz do 11 MHz. Pamiętajmy, że układając kabel Toslink nie wolno go zaginać, co może prowadzić do nieodwracalnego zniszczenia światłowodu. Posiadając wysokiej klasy sprzęt odtwarzający i zestaw głośników ze wzmacniaczem warto zainwestować w dobry kabel optyczny.