Kategorie

Karty pamięci - BeagleBone

Nawet najlepszy komputer z wydajnym, wielordzeniowym procesorem oraz obszerną pamięcią RAM niewiele zdziała bez solidnego twardego dysku. W minikomputerach jednopłytkowych rolę dysku pełnią najczęściej karty pamięci. Na popularność takiego rozwiązania wpływa nie tylko niska cena kart i coraz większe pojemności, przekraczające już próg 100 GB. Równie ważna jest łatwość, z jaką można zainstalować na karcie pamięci odpowiedni dla naszego komputera system operacyjny. Sprawdź ofertę dostępnych w naszym sklepie kart dla modułów BeagleBone.

Karty pamięci – BeagleBone: pamięć dobra i… szybka!

Wybierając kartę pamięci do współpracy z minikomputerem jednopłytkowym, np. BeagleBone, należy zwrócić uwagę nie tylko na jej pojemność. Bardzo istotne jest osiąganie wystarczająco wysokich prędkości transferu danych pomiędzy kartą a procesorem. Na prędkości te bezpośrednio wpływa konstrukcja samej karty. O ile ograniczeniem nie jest dzisiaj interfejs komunikacyjny (praktycznie wszystkie większe systemy cyfrowe obsługują karty za pomocą szybkiego łącza SDIO), to najbardziej istotny jest czas dostępu do obszarów pamięci karty. Szybkość karty określa jej klasa – im wyższa, tym krótszy jest czas zapisu danych lub ich odczytu.

Klasy kart pamięci

W przypadku wydajnych komputerów BeagleBone najlepiej sprawdzą się karty pamięci klasy 10, oferujące prędkości na poziomie kilkudziesięciu lub nawet 100 MB/s. O ile w przypadku niezbyt wymagających zadań wolniejsze karty (np. klasy 6) mogłyby się sprawdzić, o tyle odtwarzanie filmu w jakości HD lub obsługa grafiki trójwymiarowej wymaga już wysokich prędkości przepływu danych. Jeżeli jednak planujesz zaprzęgnąć swoją płytkę BeagleBone do pracy z kamerą lub akwizycji dużych ilości danych, szybka karta klasy 10 będzie jedynym słusznym wyborem.

Karta z czytnikiem czy bez?

Obecnie rzadko zdarza się, aby producent oferował nam zakup samej tylko karty pamięci, bez dodatkowych akcesoriów. Ponieważ wiele czytników USB oraz innych urządzeń (np. aparatów fotograficznych) nadal używa kart SD w pełnym rozmiarze, najczęściej w zestawie z pamięcią micro SD mamy także prosty adapter, do którego możemy włożyć naszą kartę, uzyskując pełnowartościową kartę SD w „klasycznym” rozmiarze. To jednak nie wszystko. W naszym sklepie internetowym dostępne są zestawy zawierające – oprócz samej karty oraz adaptera – także wygodny czytnik USB OTG, umożliwiający pracę z kartą zarówno z poziomu komputera z klasycznym portem USB A, jak również z telefonem, wspierającym standard USB OTG. To drugie rozwiązanie jest szczególnie przydatne, jeżeli chcemy szybko użyć karty pamięci z poziomu naszego telefonu – podłączając czytnik nie musimy już zamieniać karty w slocie telefonu, co stanowiłoby nie tylko utrudnienie, ale także pewne ryzyko związane z możliwością uszkodzenia czy zgubienia karty.