Kategorie

Silniki krokowe

Silnik krokowy to elektryczny silnik zasilany prądem elektrycznym w sposób impulsowy. Obecnie stosowane są silniki krokowe z magnesem trwałym, silniki hybrydowe, a także o zmiennej reluktancji. Podzielić je można ponadto na bipolarne i unipolarne. Pozwalają uzyskać wysoką precyzję ruchu.

Filtrowanie

Napięcie nominal.:
Moment obrotowy:
Silnik krokowy - typ
Producenci
Masa:
Długość:
Wysokość:
Szerokość:
Silnik - śr. wał:
Silnik krokowy - rezystancja cewki
Silnik krokowy - prąd na cewkę:
Silnik krokowy - indukcyjność:
Silnik krokowy - rozdzielczość
Silnik krokowy - mocowanie:

Produkty na stronie

Produkty na stronie

Silnik krokowy wyposażony jest w wirnik wykonujący ruch obrotowy o ściśle ustalonym kącie. To oznacza, że kąt obrotu jest uzależniony od ilości dostarczanych impulsów prądowych, z kolei prędkość jest równa częstotliwości impulsów, która pomnożona jest o wartość kąta obrotu wirnika w jednym cyklu pracy. Silniki krokowe stosuje się przede wszystkim w mechanicznych urządzeniach regulacyjnych, w urządzeniach pomiarowych, w napędach DVD i CD, drukarkach – zarówno atramentowych, jak i igłowych – i ploterach. Wykorzystywane są ponadto w robotyce, sprawdzają się przy sterowaniu ruchem ramion robotów. Z kolei w samochodach odpowiedzialne są za obroty na biegu jałowym.

Silniczek krokowy - Wykorzystywany w wielu projektach robotyków i elektroników

Silnik krokowy nie ma szczotek, co przekłada się na jego niezawodność. Żywotność jest uzależniona od jakości łożysk. Wyróżnia się powtarzalnością ruchu i precyzyjnym pozycjonowaniem. Sprzyja szybkiemu hamowaniu, zmianie kierunku i rozbiegowi. Jego konstrukcja pozwala na dokładne sterowanie w pętli otwartej, w której nie jest wymagane sprzężenie zwrotne. To przekłada się na oszczędność, ponieważ nie ma potrzeby korzystania z dodatkowych urządzeń sprzężenia zwrotnego.

Do zalet silnika krokowego zaliczyć można także możliwość osiągania niskich prędkości synchronicznych obrotów oraz szeroki zakres pracy prędkości obrotowych, który uzyskujemy dzięki proporcjonalności prędkości do częstotliwości impulsów wejściowych. Botland proponuje silniki krokowe o zróżnicowanych parametrach.

Silnik krokowy dostępny jest w wielu modelach o dużym i małym napięciu nominalnym, różnej indukcyjności, wymiarach, masie. Oferujemy silniki krokowe bipolarne i unipolarne.

Silnik krokowy - Cena silników krokowych rozpoczyna się od około 10 zł do ponad 100zł w zależności od jakości, mocy i rozmarów.