Kategorie

Silniki krokowe

Silniki krokowe są doskonałym rozwiązaniem dla aplikacji, w których wymagana jest wysoka dokładność położenia geometrycznego układu napędzanego przez ten silnik. Można je spotkać m.in. w zegarach elektromechanicznych, drukarkach atramentowych i laserowych, drukarkach 3D, sprzęcie RTV, maszynach CNC, a także w motoryzacji - np. w samochodach i motocyklach napędzanych silnikami spalinowymi, pełnią funkcję stabilizacji obrotów silnika napędzającego pojazd na biegu jałowym. Wysoki moment trzymający daje użytkownikowi możliwość precyzyjnego obrócenia wału silnika krokowego o określoną ilość kroków uzależnioną od rozdzielczości krokowej silnika, bez konieczności użycia enkodera. Dzięki prostej konstrukcji silniki krokowe są niezawodne i łatwe w obsłudze.

Filtrowanie

Napięcie nominal.
Moment obrotowy
Silnik krokowy - typ
Producenci
Masa
Długość
Wysokość
Szerokość
Silnik - śr. wał
Silnik krokowy - rezystancja cewki
Silnik krokowy - prąd na cewkę
Silnik krokowy - indukcyjność
Silnik krokowy - rozdzielczość
Silnik krokowy - mocowanie

Produkty na stronie

Produkty na stronie

Jak działają silniki krokowe?

Silnik krokowy jest bezszczotkowym silnikiem zasilanym napięciem impulsowym, którego wał nie obraca się w sposób ciągły jak w przypadku większości rodzajów silników elektrycznych, ale w sposób dyskretny, gdzie poszczególne kroki odpowiadają obrotom o taką samą ilość stopni kątowych - np. dla silnika krokowego o rozdzielczości wynoszącej 200 kroków, która odpowiada jednemu pełnemu obrotowi wału, pojedynczy krok odpowiada obrotowi o kąt 1,80°. Stojan silnika krokowego stanowią pogrupowane uzwojenia, na które kolejno podawane są impulsy napięciowe. Pojedynczy impuls napięciowy podany z układu sterowania na uzwojenie powoduje obrót wirnika o jeden krok. Podłączając silnik krokowy do Arduino poprzez sterownik (zobacz także: sterowniki silników krokowych), możesz programowo ustawić takie parametry pracy silnika, jak prędkość obrotowa, przyspieszenie czy też położenie kątowe wirnika.

Jakie czynniki trzeba uwzględnić przy doborze silnika krokowego pod projekt?

Pierwszy kryterium doboru silnika jest jego wymagana sekwencja najczęściej wykonywanych ruchów pod względem ilości w czasie oraz kąta obrotu. Jest to uwarunkowane czasem, który jest wymagany do osiągnięcia określonego położenia wału silnika oraz przyspieszenia i opóźnienia między zerową a maksymalną prędkością obrotową. W celu prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania aplikacji silnik należy dobrać także pod kątem rozdzielczości krokowej, momentu obrotowego, momentu przyspieszenia oraz obciążenia na wale. Należy uwzględnić także wymiary geometryczne silnika, w tym rozstaw otworów montażowych, przy czym dwa silniki krokowe tym samym znamionowym napięciu zasilania i wymiarach bardzo zbliżonych względem siebie, mogą różnić się poborem prądu i konstrukcją uzwojenia - w odróżnieniu od silników unipolarnych silniki bipolarne mają każde uzwojenie wyposażone w odczep środkowy, co pozwala na zwiększenie momentu obrotowego. Zwykle silniki krokowe pracują w układach otwartej pętli sprzężenia zwrotnego. W przypadku aplikacji, w których wymagana jest zwiększona pewność działania, silniki krokowe pracują w zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego, która wykorzystuje czujnik, dzięki któremu możesz na bieżąco śledzić położenie wału silnika.

Silniki krokowe - silniki o szerokim zakresie zastosowań

Oferowane przez sklep Botland silniki krokowe, są dostępne w różnych rozmiarach oraz parametrach roboczych, takich znamionowe napięcie zasilania i moment obrotowy, co pozwala na optymalny dobór silnika pod Twój projekt urządzenia. Ponieważ silniki krokowe wymagają zasilania napięciem impulsowym, w praktyce pozwala to na zastosowanie w aplikacjach, w których dokładność jest priorytetem. Dzięki temu takie silniki krokowe z powodzeniem sprawdzają się w maszynach CNC i elektronarzędziach do ręcznej, precyzyjnej obróbki materiałów, a także w dyskach twardych, zegarach, drukarkach, ploterach dwuwymiarowych, maszynach grawerskich, głowicach laserowych, sprzęcie do badań naukowych, a także szeroko pojętych robotach - również tych wspomagających produkcję układów scalonych i innych komponentów elektronicznych. Z myślą o aplikacjach wymagających zwiększonej precyzji działania, przygotowaliśmy także ofertę silników krokowych z przekładniami rozszerzającymi standardową rozdzielczość krokową silników.