Kategorie

Orczyki do serw

Serwomechanizmy są nieodłącznie związane już nie tylko z modelarstwem RC, ale także szeroko pojętą robotyką, zarówno amatorską, jak i profesjonalną. Ogromna gama dostępnych na rynku serw pozwala na budowanie urządzeń działających szybko, precyzyjnie i efektywnie. W przypadku niewielkich serw typu micro, orczyki są najczęściej sprzedawane razem z serwomechanizmem. Dla większych napędów klasy standard oferta różnego rodzaju kompatybilnych orczyków jest równie szeroka, jak zakres zastosowań. W tej kategorii znajdziesz solidne, aluminiowe orczyki do serw typu standard.

Moment obrotowy, czyli powtórka z fizyki

Miara tego, jak „mocne” jest serwo – czyli z jakimi obciążeniami mechanicznymi może sobie radzić – to w mechanice moment siły. Nie wnikając w wektorowe zawiłości można przyjąć, że w przypadku wału napędowego tzw. moment obrotowy to iloczyn długości ramienia oraz siły, jaką na koniec ramienia wywiera nasz napęd (silnik lub właśnie serwomechanizm). Dlatego jednostką używaną w przypadku silników krokowych lub silników DC (w szczególności tych z wbudowanymi przekładniami) jest niutonometr – oznaczany jednostką Nm. Dla serw przyjęło się, że moment jest oznaczany w jednostce nieco innej, tj. kg*cm (1 kg*cm = 0,0981 Nm) – w przypadku modeli RC czy niewielkich mechanizmów takie przeliczenie okazuje się znacznie bardziej intuicyjne. Oprócz określenia mocy samych napędów, trzeba dobrać także odpowiednie orczyki do serw, które będą w stanie przenosić zadane siły bez nadmiernych przeciążeń.

Dobór orczyka do danego zastosowania

Oczywiste jest, że im dłuższe ramię przekazuje napęd, tym większy moment obrotowy potrzebny będzie do wykonania danej pracy. Dlatego w przypadku dłuższych orczyków szczególnie ważna staje się wytrzymałość mechaniczna. Metalowe orczyki do serw są w takim przypadku niezastąpione, nie tylko z uwagi na brak odkształceń (które mogą się pojawiać w dłuższych orczykach plastikowych), ale także ze względu na solidne wykonanie otworów służących do połączenia z cięgnami czy innymi elementami mechanizmu. Podstawowe parametry orczyków to długość ramienia oraz liczba ramion – czasem wystarczy orczyk z jednym ramieniem, a w innych aplikacjach – w których trzeba obsługiwać dwa cięgna, poruszane w przeciwne strony – potrzebne będą orczyki dwustronne. Niektóre orczyki mają kształt okrągłej tarczy z kilkoma otworami montażowymi. Takie elementy szczególnie nadają się do zastosowania z serwami o nielimitowanych obrotach (serwa 360 stopni, czyli przeznaczone do pracy ciągłej).

Orczyki do serw w ofercie sklepu Botland

W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór orczyków aluminiowych, kompatybilnych z serwami typu standard. Oznaczenie 25T, widoczne na górnych powierzchniach orczyków, informuje o konstrukcji wału napędowego serwa – jest to radełkowany wał o 25 zębach i średnicy otworu montażowego równej 3 mm. Mamy zarówno proste orczyki różnej długości, o jednym lub dwóch ramionach, jak i orczyki okrągłe (tarczowe), a nawet profilowane niestandardowo (np. Feetech FK-AP-10). Orczyki dwuramienne oferujemy w wykonaniach symetrycznych (np. FK-AP-4) lub niesymetrycznych (FK-AP-15). W tej kategorii znajdziesz ponadto szereg metalowych uchwytów, pozwalających na budowę mechanizmów typu „gimbal”.