Kategorie

ArduCam - kamery do Arduino

Współcześnie produkowane laptopy, smartfony i tablety, posiadają wbudowaną kamerę cyfrową. Ponadto można spotkać w osobnej formie kamery internetowe USB oraz kamery do systemów monitoringu obrazu na obiektach. Wiele z tych urządzeń posiada możliwość nagrywania filmów w jakości 4K i Full HD, jednak ich cena niejednokrotnie jest bardzo wysoka. Korzystnym rozwiązaniem jest wówczas ArduCam - kamery dla Arduino. Jest to rozwiązanie o przystępnej cenie przy zachowaniu dobrej jakości nagrywania. Łatwe podłączanie i szeroka paleta rozdzielczości, pozwala na zbudowanie wielu ciekawych i praktycznych projektów, gdzie wymagana jest dokładność szczegółów obrazu.

Filtrowanie

Kamera - matryca
Rozdzielczość
Producenci
Interfejs
Kamera - typ
Kamera - obiektyw
Kamera - filtr IR

Czym jest ArduCam?

ArduCam to moduły kamer zaprojektowane z myślą o projektach na Arduino. Oferowane przez nasz sklep kamery ArduCam są dostępne w rozdzielczości od 0,3MPx do 10MPx oraz umożliwiają wykonywanie zdjęć i zapis do zewnętrznej pamięci w formatach JPEG, RAW, YUV i RGB, a także nagrywanie krótkich ujęć dzięki wbudowanemu scalonemu przetwornikowi obrazu. Komunikacja z Arduino odbywa się za pośrednictwem interfejsu SPI. Ponadto, możesz zbudować bardziej zaawansowany projekt, podłączając wiele kamer ArduCam do pojedynczej płytki Arduino. ArduCam współpracuje także z innymi systemami wbudowanymi, które wspierają interfejsy SPI, GPIO czy I2C, takimi jak np. Raspberry Pi czy BeagleBone Black. Moduły kamer ArduCam posiadają złącze USB, a niektóre z nich są wyposażone w migawkę typu global shutter, która skanuje wszystkie piksele obrazu obejmowanego przez obiektyw naświetlając je w sposób sposób równoległy, dzięki cz emu umożliwia uzyskanie bardzo dokładnego wyostrzenia najdrobniejszych szczegółów obrazu.

W jakich celach można wykorzystać kamery ArduCam?

Kamery ArduCam sprawdzą się idealnie w projektach IoT (internet rzeczy), takich jak systemy zdalnego monitoringu obrazu czy też z zasilaniem bateryjnym w terenie - w makrofotografii przyrody, gdzie podłączenie kilku kamer do współpracy równoległej, umożliwi sfotografowanie obiektu w tej samej chwili pod różnymi kątami widzenia. Należy pamiętać, że z powodu ograniczonej przepustowości interfejsu SPI oraz ograniczonej mocy obliczeniowej mikrokontrolera, kamera musi być stabilnie zamontowana - wzmożone wstrząsy oraz szybkie przesuwanie kamery, mogą spowodować rozmycie nagrywanego obrazu. Poza Arduino, kamery ArduCam mogą również współpracować z innymi platformami bazującymi na mikrokontrolerach AVR, a także ARM, DSP i FPGA. Podłączając platformę z układem ESP8266, możemy przesyłać obraz z kamery za pośrednictwem sieci bezprzewodowej.