Kategorie

Zakończenia przewodów

Właściwe zarobienie końcówek przewodów elektrycznych jest istotne nie tylko ze względu na estetykę wykonywanej instalacji. W wielu przypadkach, np. gdy do łączenia przewodów używane są niektóre szybkozłączki energetyczne lub złącza śrubowe, użycie odpowiednich zakończeń przewodu jest nie tylko zalecane, ale wręcz konieczne. Szczególnie ważne okazuje się w przypadku elastyczniejszych, delikatnych linek, których bezpośrednie zaciśnięcie w złączu mogłoby spowodować uszkodzenie przewodu. W tej kategorii znajdziesz różnego rodzaju zakończenia przewodów oraz dedykowane narzędzia do ich zaciskania.

Filtrowanie

Złącza - Typ
Złącza - Standard
Ilość pinów
Raster

Proste tulejki, które oszczędzą Ci nerwów

W montażu delikatnych przewodów typu linka zastosowanie odpowiednio dobranych tulejek zaciskowych jest rozwiązaniem nie tylko eleganckim i praktycznym, ale także znacznie ułatwiającym serwisowanie czy zmiany w instalacji. Przykładowo – podłączenie cienkiego przewodu bezpośrednio do złączki śrubowej (terminala, czyli popularnej kostki ARK) może być zbyt niepewne (w niektórych konstrukcjach styku przewód może zostać zbyt słabo dociśnięty). Ponadto należy liczyć się z ryzykiem zwarcia, kiedy pojedyncze, cienkie druciki odstające od reszty przewodu zetkną się z przewodzącymi elementami w pobliżu miejsca podłączenia. Lutowanie (pobielanie) końcówek przewodów jest zadaniem pracochłonnym i stwarza ryzyko uszkodzenia końcowej części izolacji z powodu jej przegrzania. Tulejki zaciskowe likwidują te problemy i dają możliwość profesjonalnego zakończenia przewodów podczas składania czy naprawy urządzenia.

Ile zastosowań – tyle różnych końcówek

W sytuacji, gdy do wykonania są połączenia wewnątrz urządzenia, np. doprowadzenie zasilania sieciowego czy podłączenie elementu wykonawczego o większej mocy, warto zastosować zakończenia przewodów typu MDD („blaszki”) lub FDD (konektory o zawiniętych brzegach, współpracujące z końcówkami MDD). Z kolei w celu podłączenia końcówki przewodu do śruby lub nitu warto zastosować złączkę oczkową, o odpowiednio dobranej średnicy. Końcówki widełkowe nadają się do współpracy z niektórymi większymi złączami śrubowymi. Osiowe złączki kablowe pozwalają z kolei na bezpieczne i niezawodne połączenie dwóch końcówek przewodów bez konieczności samodzielnego wykonywania odpowiedniej izolacji.

Zestawy końcówek i dedykowane narzędzia

W profesjonalnym warsztacie czy w domowej pracowni elektronicznej – zawsze warto mieć pod ręką zapas niezbędnych końcówek do wszystkich zastosowań. W naszej ofercie znajdziesz zarówno rurkowe zakończenia pojedynczych przewodów (o przekroju od 0,5 mm2 do 4 mm2), jak i końcówki, służące do łączenia dwóch kabli w jednej kostce zaciskowej (do tego celu służą końcówki podwójne, o spłaszczonej, poszerzonej izolacji). Mamy także komplety różnego rodzaju zakończeń przewodów. Zestawy te zawierają 175 sztuk lub 100 sztuk z dedykowaną, uniwersalną zaciskarką ręczną. Warto wiedzieć, że właściwy dobór zakończeń przewodów nie tylko znacząco ułatwia i przyspiesza montaż całej instalacji, zwiększa bezpieczeństwo i niezawodność, ale także (niejednokrotnie) obniża koszty materiałowe.